Zmarła ppor. Bronisława Perzanowska – ostatni żołnierz Batalionów Chłopskich Obwodu Wadowice.

Zmarła ppor. Bronisława Perzanowska – ostatni żołnierz Batalionów Chłopskich Obwodu Wadowice.

2024-02-15 1 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

W niedzielę, 11 lutego 2024 roku w wieku 98 lat zmarła ppor. Bronisława Perzanowska, ps. „Antylopa”, „Poziomka”, ostatni żołnierz Batalionów Chłopskich Obwodu Wadowice.

 

Bronisława Perzanowska urodziła się 31 stycznia 1926 roku w rodzinie Karola Gajdy w Dąbrówce. Podczas niemieckiej okupacji, w styczniu 1942 roku wstąpiła w szeregi Batalionów Chłopskich Obwodu Wadowice (kryptonim „Walenty”), którego komendantem był pochodzący z Marcyporęby Stefan Turek ps. „Świerk”. Bronisława pełniła funkcje szefa służb sanitarnych Obwodu oraz komendanta Szpitala Polowego BCh w Dąbrówce. Kolportowała prasę konspiracyjną między Krakowem a Leńczami, była kurierką graniczną, przenoszącą rozkazy przez przebiegającą wzdłuż Skawy granicę między Generalnym Gubernatorstwem a Rzeszą Niemiecką, oraz łączniczką Armii Krajowej. Podczas okupacji (1942-1944) ukończyła tzw. Publiczną Szkołę Zawodową dla Młodzieży Rolniczej w Stryszowie. Dwukrotnie ranna w walkach – w Stryszowie oraz w Zagórzu koło Mucharza. Również dwukrotnie znalazła się w więzieniu. Po aresztowaniu przez niemiecką żandarmerię w Stryszowie została odbita przez żołnierzy podziemia z placówki Grenzschutzu w Zagórzu. Po raz kolejny trafiła do więzienia po zatrzymaniu przez NKWD, ale i tym razem konspiratorzy zdołali ją uwolnić. W BCh dosłużyła się stopnia sierżanta i została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi RP z Mieczami. Bronisława Gajda ujawniła się przed Komisją Likwidacyjną AK Okręgu Śląskiego Obwodu Wadowice 15 października 1945 roku (tutaj podano datę urodzenia 26 lutego 1926 roku). Po wojnie zamieszkała w Krakowie.

 

Była represjonowana w latach PRL. Dopiero po zmianach ustrojowych uhonorowano jej poświęcenie z lat wojny. W kwietniu 1995 roku Bronisława Perzanowska została odznaczona Krzyżem Batalionów Chłopskich a siedem lat później, w styczniu 2002 roku awansowana do stopnia podporucznika Wojska Polskiego. Pełniła funkcję sekretarza struktur Małopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Krakowie (ul. Batorego 2). W 2001 roku premier RP Leszek Miller nadał jej zaszczytny tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

 

Pogrzeb ppor. Bronisławy Perzanowskiej odbędzie się w kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Rakowickim w czwartek 15 lutego 2024 roku o godz. 12.20.

 

Źródło: UM Wadowice