Przysięga wojskowa Małopolskiej Brygady Terytorialnej na myślenickim Rynku.

Przysięga wojskowa Małopolskiej Brygady Terytorialnej na myślenickim Rynku.

2024-02-15 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

W sobotę 10 lutego 200 kandydatów zgłosiło się do służby w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a wśród nich: studenci, uczniowie szkół średnich i nauczyciele. Po przebytym szkoleniu rekruci podejdą do egzaminu, a całość zostanie zwieńczona przysięgą, która będzie mieć miejsce już 25 lutego o godzinie 11:00 na myślenickim Rynku.

 

Aż 200 wcielonych rekrutów podeszło do szkolenia wojskowego, które przygotowywało kandydatów do pełnienia terytorialnej służby wojskowej. W tegorocznym szkoleniu w ramach „Ferii z WOT” uczestniczyło 16% kobiet.

 

Plan zajęć zakładał ćwiczenia z taktyki, obsługi i strzelania z broni, musztry oraz podstaw medycyny pola walki.

– Zakładanie opaski uściskowej tzw. stazy i skuteczne korzystanie z profesjonalnych opatrunków, to jeden z głównych bloków tematycznych, które muszą opanować przyszli żołnierze – przekonuje Oficer Prasowy 11 MBOT kpt. Adam Trębacz.

 

Szkolenia zorganizowane zostały na Garnizonowych Ośrodkach Szkoleniowych między innymi „Pasternik” oraz Pustyni Błędowskiej.

 

Część wcielonych kandydatów zapytanych o powody przystąpienia do szkolenia, mówiło o kontynuacji rodzinnej tradycji służby i chęci przeżycia przygody oraz przygotowania się do ewentualnej sytuacji kryzysowej. 

 

– 11 Małopolska Brygada Obrony terytorialnej jest formacją, która kontynuuje polskie tradycje niepodległościowe i służy lokalnej społeczności. Dlatego każdy ochotnika, który chce zrealizować marzenia i służyć ojczyźnie znajdzie się u nas miejsce – zapewnia kpt. Adam Trębacz.

 

Szkolenie zakończyło się pętlą taktyczną czyli egzaminem z użyciem materiałów pozoracji pola walki. Po ukończonym egzaminie przystąpią do uroczystej przysięgi, która odbędzie się 25 lutego o godz. 11.00 na Rynku w Myślenicach. W programie wydarzenia również pokaz sprzętu, grochówka wojskowa oraz stoiska promocyjne, a na jednym z nich Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Zasani oferować będzie lokalne produkty oraz poczęstunek. 

 

Źródło: UM Myślenice

 

 

Przeczytaj także:

Zmarła ppor. Bronisława Perzanowska – ostatni żołnierz Batalionów Chłopskich Obwodu Wadowice.