Cudowna atmosfera świątecznego spotkania na rynku.

Cudowna atmosfera świątecznego spotkania na rynku.

2023-12-19 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Setki Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz, wielu utalentowanych artystów, moc serdeczności w świątecznych życzeniach, pyszne potrawy, a także pomoc najbardziej potrzebującym – tak organizowane przez burmistrza Romana Piaśnika spotkanie wigilijne zapamiętają wszyscy obecni na olkuskim rynku w niedzielę 17 grudnia.

 

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania wigilijnego popis dali uczniowie klasy III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Olkuszu, zespół „Psotki” z Pracowni Pozytywka w Olkuszu, „Przyjaciółki z Czwórki”, czyli uczennice Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu, a także artyści Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu. Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem Wigilii Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Drygały wykonała znane kolędy i pastorałki.

 

– Dziękuję wszystkim, którzy co rok angażują się w organizację Wigilii dla Mieszkańców Srebrnego Miasta. Te spotkania nas łączą, sprawiają, że możemy cieszyć się ciepłem nadchodzących Świąt, spędzić czas przy wspólnym kolędowaniu, a także podzielić uśmiechem i życzliwością. Wszystkim Państwu życzę, by nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były źródłem pokoju, a nadchodzący rok 2024 przyniósł spełnienie najskrytszych marzeń – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

 

Nieodłączną częścią wigilijnych spotkań jest opłatek, którym dzielą się uczestnicy. Najpierw modlitwę odmówił ks. dziekan Henryk Chmieła, a już niedługo później opłatek powędrował do rąk wszystkich obecnych, którzy chętnie składali sobie wzajemnie życzenia. Komendant olkuskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego phm. Mikołaj Koch przekazał Mieszkańcom Srebrnego Miasta na ręce burmistrza Romana Piaśnika Betlejemskie Światło Pokoju. Od płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem wiecznego ognia co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień jest niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

 

Ważnym wydarzeniem w czasie Wigilii Mieszkańców było wręczenie nagród laureatom VII Olkuskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Wielu nagrodzonych artystów mogło pochwalić się swoimi talentami w czasie Wigilii Mieszkańców, wykonując – znane bardziej lub mniej – kolędy i pastorałki.

 

O świąteczny klimat zadbały uczennice Szkoły Podstawowej Nr 3, tworzące zespół Bzik, podopieczne Ogniska Artystycznego „Żaczek”, Szkoły Podstawowej Nr 10, Ogniska Muzycznego DodiArt oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Nr 5.

 

W czasie Wigilii Mieszkańców wszyscy chętni mogli zrobić świąteczne zakupy oraz skosztować tradycyjnych potraw. Na stoisku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu można było otrzymać kalendarz na 2024 rok. Szczególnie potrzebujący pomocy otrzymali paczki ze świąteczną żywnością. W mroźne niedzielne popołudnie harcerze rozpalili ognisko przyjaźni, przy którym miejsce znalazł każdy spragniony ciepła.

 

Stoiska do Jarmarku Bożonarodzeniowego przygotowały: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olkuszu Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet, Zespół Szkół Nr 1, Dom Dziecka Dworek Marzeń, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miasto Olkusz, Koła Gospodyń Wiejskich z Bogucina Małego, Gorenic, Zawady, Osieka i Zedermana. Z Zedermana było również Towarzystwo Obywatelskiej Aktywności Lokalnej, a charytatywne stoisko działało na rzecz Natalki Kowalczyk.

 

Organizatorami Wigilii Mieszkańców na olkuskim Rynku był Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Olkuszu i wsparciu Ośrodka Pomocy Społecznej, olkuskich parafii, firm i instytucji z Gminy Olkusz.

 

Organizację Wigilii Mieszkańców wsparli:

 1. PLAST-MET AUTOMOTIVE SYSTEMS Sp.z o.o.
 2. ALBA Miejskie przedsiębiorstwo oczyszczania Sp.z o.o
 3. FHU MAX-TRANS Andrzej Maksymowicz
 4. Wącławski Grupa Jaguar Sp.z o.o.
 5. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.
 6. „BOLTECH” Sp z.o.o.
 7. INTERMAG Sp.z o.o.
 8. Agencja Ochrony Osób i Mienia Karo
 9. Przedsiębiorstwo MARLIBO-MEDICA Sp.z o.o.
 10. Kurier TEAM 2000 Chłosta Stanisław
 11. MTD Dziura Mariusz
 12. Universal Cioch Zbigniew
 13. Zbigniew Kwinta Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Transportowych
 14. ZRB Paciej Sp.z o.o.
 15. Interkonnekt – operator sieci światłowodowej FIBER
 16. FHU „POL-TRANS-ELEKTRO” Zadole Kosmolowskie
 17. PPUH „GAMEX” Grzegorz Żurek
 18. Firma Cateringowa Artur Sokół
 19. Przedsiębiorstwo wielobranżowe ŁUKA Szlęzak Łukasz
 20. RESTAURACJA BATORÓWKA
 21. Restauracja Capri
 22. Piekarnia Złoty Róg
 23. „SPOŁEM” POWSZECHNA SPÓŁDZIELNIA SPOŻYWCÓW W OLKUSZU
 24. Piekarnia EMK Marek Kiełtyka
 25. P.H.U. BOBI MARIUSZ BOBAK
 26. Drukarnia GRAFPRESS
 27. HURTOWNIA SPOŻYWCZA ILZA
 28. Kratki.pl
 29. Wolontariusze Zespołu Szkół Nr 4 oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego, czyli olkuskiej „Mundurówki”
 30. Strzelcy Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej
 31. Związek Harcerstwa Polskiego w Olkuszu
 32. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu
 33. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu
 34. Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Przegląd Olkuski.

 

źródło/foto: UMiG Olkusz.