Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppor. Tadeusza Jänicha.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppor. Tadeusza Jänicha.

2023-12-18 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

16 grudnia 2023 r. w Parku Zamkowym w Żywcu, przed „Dębem Tadeuszem” zasadzonym w celu upamiętnienia Tadeusza Jänicha, uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą bohaterowi. Tablicę ufundowały Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach oraz zakład kamieniarski Adama Dudy.


Sobotnią uroczystość zorganizował Hufiec Ziemi Żywieckiej Związku Harcerstwa Polskiego, którego patronem od tego roku, jest właśnie ppor. Tadeusz Jänich. Założyciel pierwszej Drużyny Skautowej im. Tadeusza Kościuszki w Żywcu, jest nazywany ojcem skautingu i harcerstwa na Żywiecczyźnie.


Bohater całe swoje życie poświęcił działaniom patriotycznym, był członkiem polskiej organizacji bojowej i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, był też legionistą, powstańcem śląskim i żołnierzem AK. Został odznaczony Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi, a w październiku 2023 r. jego grób, znajdujący się na cmentarzu parafialnym p w. Przemienienia Pańskiego w Żywcu, został oznaczony przez IPN znakiem pamięci „Tobie Polsko”.


Na uroczystości panowała patriotyczna atmosfera, którą dopełniła harcerska ”iskierka” oraz przekazanie światełka pokoju.

źródło/foto: UM Żywiec.