Oszukana seniorka metodą „na wypadek”.

Oszukana seniorka metodą „na wypadek”.

2023-12-18 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze poszukują oszustów, którzy wykorzystując metodę „na wypadek”,  wyłudzili 24 tysiące złotych od 81 – letniej seniorki. 

W czwartek (14.12.2023) po południu do 81 – letniej mieszkanki gminy Zator na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę. Oszustka roztrzęsionym głosem przekazała, że miała wypadek drogowy. Śmiertelnie potrąciła pieszą i teraz grozi jej więzienie. Następnie oświadczyła, że przekazuje telefon prokuratorowi. Oszust poinformował seniorkę, że wnuczka została zatrzymana lecz może uniknąć więzienia gdy wpłaci kilkadziesiąt tysięcy złotych kaucji. Seniorka podała, że posiada 24 tysiące złotych. Zgodnie z poleceniami oszustów spakowała pieniądze. Po kilkunastu minutach gotówkę przekazała nieznanej kobiecie, która zapukała do jej drzwi.

Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują  o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze.
W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek, natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z tym krewnym. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny. Nie wolno działać w pośpiechu ulegając naciskom oszustów.

Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.

źródło: KPP Oświęcim.