Barbórka 2023 w Kopalni Soli „Wieliczka”.

Barbórka 2023 w Kopalni Soli „Wieliczka”.

2023-12-02 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

=

Już od ponad siedmiu stuleci na wielickiej ziemi działa Kopalnia Soli. Nie wydobywa się już tam „białego złota”, ale miejsce to, wpisane na listę UNESCO, co roku przyciąga niezliczone rzesze turystów. Barbórka to wyjątkowe święto całej braci górniczej, zwieńczenie całorocznej ciężkiej pracy. W uroczystościach uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który wręczył odznaczenia państwowe i resortowe. Obecni byli także posłowie: Urszula Rusecka, Andrzej Adamczyk, Wiesław Krajewski.

„Niech żyje nam górniczy stan! Bo choć przed nami dzienne światło kryje, toć dla Ojczyzny trud ten jest nam dan”. Te słowa górniczego hymnu doskonale oddają zaangażowanie oraz codzienną, ciężką i niebezpieczną pracę górników. Barbórka to okazja do podziękowań, podsumowań i tworzenia planów na przyszłość. Dziękuję za Waszą nieustanną służbę. Niech św. Barbara nad Wami czuwa – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Uroczystości rozpoczęła górnicza msza święta. W kaplicy św. Kingi górnicy oraz zaproszeni goście dziękowali św. Barbarze za ostatni rok pracy. Po zakończeniu eucharystii wszyscy przenieśli się do Komory Warszawa, gdzie odbyła się tradycyjna Akademia Barbórkowa. Odśpiewane zostały „Mazurek Dąbrowskiego” oraz hymn górniczy.

Święto górników to też doskonała okazja, aby wręczyć pracującym w górnictwie odznaczenia państwowe oraz resortowe. Wicewojewoda Mateusz Małodziński, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył 1 Złoty, 1 Srebrny i 2 Brązowe Krzyże Zasługi, a także Medale Za Długoletnią Służbę: 9 Złotych, 9 srebrnych i 16 Brązowych. Wicewojewoda udekorował także 13 osób odznakami honorowymi Zasłużony dla Górnictwa RP.

Mam nadzieję, że osoby odznaczone szczególnie zapamiętają ten dzień, albowiem, jest to dzień, w którym państwo polskie dziękuje za waszą oddaną pracę. Gratuluję i życzę niesłabnącego zapału do podejmowania kolejnych wyzwań. Szczęść Boże! – mówi wicewojewoda.

źródło/zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.