Maja Oleksy Mistrzynią Polski.

Maja Oleksy Mistrzynią Polski.

2024-03-13 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Niespełna 17-letnia Maja Oleksy z AZS Akademii Tarnowskiej triumfowała w rozegranych podczas weekendu we Wrocławiu, wspinaczkowych Mistrzostwach Polski w konkurencji na prowadzenie. Poszła tym samym w ślady swojego ojca Tomasza, który był nie tylko medalistą mistrzostw świata i Europy, ale i wielokrotnym mistrzem kraju w „czasówce” i w boulderingu.

 

Podczas rozgrywanych w piątek i w sobotę eliminacji, na każdego z uczestników mistrzostw czekało 15 dróg o zróżnicowanej trudności i charakterze. Do końcowej klasyfikacji liczyło się natomiast pięć najtrudniejszych z nich.

 

Prawo startu w odbywających się w niedzielne przedpołudnie półfinałach zapewniło sobie po 26 najlepszych w eliminacjach kobiet i mężczyzn. Czołowe ósemki zaprezentowały się natomiast w popołudniowych finałach, które podobnie jak półfinały rozgrywane były na jednej drodze.

 

W decydującej potyczce, jak podaje serwis www.wspinanie.pl Mai Oleksy wystarczyło mocy i koncentracji, aby dotrzeć do ostatniego ruchu na drodze. Sędziowie długo analizowali i porównywali ruch do TOPu, jaki wygenerowały Zuzanna Mientus i Maja Oleksy. Ostatecznie zostały one ocenione tak samo. W tej sytuacji sędziowie odwołali się do wyników z półfinału (obie TOP) i dalej do rundy eliminacyjnej, co zdecydowało o zwycięstwie tarnowianki. Reprezentantka Skarpy Bytom sklasyfikowana została natomiast na drugiej pozycji, wyprzedzając broniącą mistrzowskiego tytułu inną bytomiankę, Małgorzatę Kurek

 

Źródło: UM Tarnów