25 lat Polski w NATO.

25 lat Polski w NATO.

2024-03-12 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Odegrany dziś w samo południe hejnał mariacki rozpoczął obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Podczas uroczystości na Rynku Głównym w Krakowie zgromadzili się przedstawiciele jednostek wojskowych oraz służb mundurowych. Dumni z Ojczyzny Małopolanie świętowali, oddając hołd tym, którzy odpowiadają za nasze bezpieczeństwo.

 

Organizatorami uroczystości byli wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz dowódca Garnizonu Kraków gen. broni Adam Joks. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

 

Wspólny cel: bezpieczeństwo

 

– NATO jest dziś niekwestionowanym synonimem bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo jest dziś niezaprzeczalnie naszą nadrzędną potrzebą. Trzeba o tym przypominać szczególnie teraz, w tak niespokojnych czasach, w jakich przychodzi nam żyć. Trzeba też o tym przypominać na okoliczność ćwierćwiecza członkostwa Polski w NATO – mówi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

 

– Warto zauważyć, że już sama droga Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego okazała się jednoznacznym potwierdzeniem naszej dalekowzrocznej troski o nasz los i los kolejnych pokoleń. Stała się ona wyraźną oznaką odpowiedzialności za przyszłość. Zauważmy, że wykonaliśmy ogromną pracę na rzecz wstąpienia do NATO. W 1999 roku byliśmy – obok Czech i Węgier – w grupie trzech państw z byłego bloku wschodniego, które wkroczyły w zupełnie nowe realia rzeczywistości międzynarodowej. Choć geograficznie nie zmieniliśmy położenia, to zmianie uległa nasza pozycja, odtąd coraz silniejsza. Tymczasem pozostałe państwa, jak chociażby Słowacja czy kraje bałtyckie, nie były wtedy gotowe. Na zajęcie miejsca w Sojuszu potrzebowały jeszcze co najmniej 5 lat. Można powiedzieć, że to naszym przykładem utorowaliśmy im drogę do NATO – dodaje wojewoda małopolski.

 

– To jeden z wielu obszarów naszego wkładu. Mamy bowiem świadomość, że od 25 lat poprzez swoje silne zaangażowanie, okazywaną solidarność i uczciwe wypełnianie zobowiązań współtworzymy NATO. Siła Sojuszu tkwi w sile państw, które go tworzą, tkwi więc też w sile Polski i tkwi w sile nowych państw członkowskich. W minionym roku do Sojuszu dołączyła Finlandia, a ostatnio pełnoprawnym członkiem stała się Szwecja – zauważa wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

 

Na Rynku Głównym w Krakowie wzniesiono flagę Rzeczypospolitej Polskiej i odegrano hymn państwowy. Następnie wzniesiona została flaga NATO i rozbrzmiał hymn Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Po okolicznościowych wystąpieniach oddano salwę honorową i odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Uroczystości zakończyła defilada, która dotarła na plac im. o. Studzińskiego.

 

Ważny wkład Polski w umacnianie wspólnego bezpieczeństwa

 

25 lat temu, 12 marca 1999 roku otworzyliśmy nowy rozdział w historii polskiego bezpieczeństwa. Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa jak i Europy.

 

– Decyzja o przystąpieniu do NATO była jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski – dołączyliśmy do największego i najsilniejszego sojuszu obronnego w historii współczesnego świata – przypomnę, że w tym roku obchodzimy 75. rocznicę jego powstania – mówi wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie