Zaproszenie na obchody 25.rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

Zaproszenie na obchody 25.rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

2024-03-09 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz dowódca Garnizonu Kraków gen. broni Adam Joks zapraszają na obchody 25.rocznicy wstąpienia Polski do NATO, które odbędą się w Krakowie 12 marca 2024 roku.

 

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 na krakowskim Rynku Głównym. Wezmą w niej udział pododdziały jednostek wojskowych Garnizonu Kraków. O godz. 12.20 zaplanowany jest przemarsz pododdziałów wokół Rynku Głównego, przez ul. Grodzką na plac Ojca Adama Studzińskiego.

 

– Zapraszam do udziału! Niech Kraków pokaże, że jest dumny z 25 lat Polski w NATO! To droga naszego bezpieczeństwa, droga jedynie słuszna i najpewniejsza – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

 

12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych formalnie przekazano na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Czas i miejsce tego aktu ma dziś znaczenie symboliczne, ale wówczas była to jednoznaczna i jasna deklaracja, w której wolna i demokratyczna Polska określiła wizję swojego bezpieczeństwa i wskazała kierunek, w jakim chce je dalej rozwijać.

 

 

– Decyzja o przystąpieniu do NATO była jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski – dołączyliśmy do największego i najsilniejszego sojuszu obronnego w historii współczesnego świata – przypomnę, że w tym roku obchodzimy 75. rocznicę jego powstania – mówi wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie