Krakowskie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Krakowskie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

2024-02-28 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Krakowie odbędą się uroczystości, na które zapraszają: wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa.

 

– 1 marca przypada rocznica zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” –  żołnierza ZWZ-AK i prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” oraz sześciu innych działaczy WiN. Na pamiątkę tego tragicznego wydarzenia, w tym dniu obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszam wszystkich do udziału w krakowskich uroczystościach  – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9:00 mszą świętą w katedrze na Wawelu. Po jej zakończeniu nastąpi przemarsz do parku Jordana. Tam, w Galerii Wielkich Polaków, o godz. 11:00 odbędzie się dalsza część uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej. Odczytany zostanie Apel Pamięci i oddana zostanie salwa honorowa.

 

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie