Pies policyjny Juna i jego przewodnik odeszli na zasłużoną emeryturę.

Pies policyjny Juna i jego przewodnik odeszli na zasłużoną emeryturę.

2024-02-14 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Pies policyjny, specjalizujący się w tropieniu śladów zapachowych ludzkich zwłok, wraz ze swoim przewodnikiem żegnają się ze służbą. Odchodzą na zasłużoną emeryturę po latach wspólnych szkoleń i wytężonej pracy.

Praca policyjnego przewodnika i jego psa to bardzo specyficzne, a zarazem satysfakcjonujące zajęcie. Już od samego początku czworonogi przechodzą wraz z funkcjonariuszem, któremu zostają przydzielone, intensywne półroczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej, które jest obecnie jedynym w kraju ośrodkiem szkolenia przewodników i tresury policyjnych psów służbowych. W ciągu kolejnych lat przewodnik i pies biorą udział w wielu szkoleniach, które odbywają się cyklicznie.

 

Takie szkolenie 9 lat temu przeszła Juna – owczarek niemiecki, która została wytypowana do służby w policji. Wraz z asp. szt. Oliwierem Szybą odbyli podstawowe szkolenie i rozpoczęli wspólną pracę.

 

Juna szkolona była głównie do wyszukiwania zapachu ludzkich zwłok i właśnie do takich poszukiwań była wykorzystywana.

 

Wspólnie z funkcjonariuszem patrolowali też ulice i brali udział w poszukiwaniach zaginionych osób oraz zabezpieczaniu miejsc przestępstw.

 

Po 30 latach służby policjanta w tym 9 wspólnych z Juną, nadszedł odpowiedni czas, by przejść na zasłużoną emeryturę.

 

Przez te lata między psem a przewodnikiem wytworzyła się silna więź, dlatego przewodnik postanowił, że Juna zamieszka z nim i na swojej psiej emeryturze będzie cieszyła się spokojem, miała mnóstwo czasu na spacery, zabawy i psie przyjemności.  

 

Źródło: KMP Kraków