Kopał koparką i wykopał pocisk moździerzowy z czasów II Wojny Światowej.

Kopał koparką i wykopał pocisk moździerzowy z czasów II Wojny Światowej.

2024-03-27 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Pomimo upływu wielu lat, na naszych terenach, nadal odnajdywane są niebezpieczne „pamiątki” z okresu II wojny światowej. Miny, granaty, pociski, amunicja to wybuchowe „niespodzianki”, na które mieszkańcy natrafiają podczas prac budowlanych, polowych czy też podczas spacerów w lesie.

Oficer dyżurny dąbrowskiej policji otrzymał informację, że podczas równania terenu przylegającego do działki w miejscowości Słupiec znaleziono dwa pociski najprawdopodobniej z czasów drugie wojny światowej. Na miejsce zgłoszonej interwencji pojechał funkcjonariusz z grupy minersko–pirotechnicznej z Komisariatu Policji w Szczucinie. Policjant ustalił, że operator koparki – ładowarki  podczas prac ziemnych wykopał pociski moździerzowe o wymiarach 83mmx330mm pochodzące z okresu II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu patrolu saperskiego z 21 batalionu dowodzenia. W trakcie sprawdzenia przez wojskowych terenu przyległego do miejsca znaleziska ujawniono dwa kolejne pociski. Cztery niewybuchy zostały zabrane przez  patrol saperski, celem ich zneutralizowania.

Funkcjonariusze przypominają!

Nadchodzące ciepłe dni powodują rozpoczęcie się wiosennych porządków na posesjach, ogródkach działkowych, polach ornych. W czasie takich porządków, przekopywania ziemi, można natknąć się na niewybuchy. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać znalezionych niewypałów i nie przenosić w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał oznaczyć i jak najszybciej powiadomić policję.

 

Źródło: KPP Dąbrowa Tarnowska