„Mieszkanie za remont” – zgłoś się do programu.

„Mieszkanie za remont” – zgłoś się do programu.

2024-02-08 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Od 1 do 29 marca będzie można składać wnioski do III edycji programu „Mieszkanie za remont”. To miejski program, który umożliwia wynajem lokalu w zamian za wykonanie w nim remontu w okresie 12 miesięcy.

 

Po jego przeprowadzeniu lokal wynajmowany jest wnioskodawcy na czas nieokreślony. Stawka czynszu za 1 m2 zgodna jest z oceną wartości użytkowej lokalu i mieści się w przedziale od 5,96 zł/mdo 15,22 zł/m2.

 

Warunki uczestnictwa

 

Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które mieszkają w Krakowie, ale nie posiadają nieruchomości na własność, nie są też współwłaścicielami mieszkania w Krakowie lub w pobliskich powiatach: krakowskim, wielickim lub proszowickim.

 

Do programu mogą przystąpić osoby, które osiągnęły średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, który wynosi:

 

  • 150–350% najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego
  • 125–300% najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego
  • 100–250% najniższej emerytury – w gospodarstwie wieloosobowym.

 

Wliczany jest dochód wszystkich osób zamieszkujących wspólnie w gospodarstwie domowym.

 

Warunkiem jest także, aby osoby przystępujące do programu nie posiadały zadłużenia z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

 

Po weryfikacji wniosków stworzona zostanie tzw. lista remontowa osób uprawnionych.

 

Wnioski wraz z wymaganymi dokumentami są dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa lub w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa UMK przy Rynku Podgórskim 1.

 

Duże zainteresowanie programem

 

Miasto uruchomiło ten program w 2022 roku. W pierwszej jego edycji wnioski złożyło 717 osób, a na liście remontowej znalazło się 50 wnioskodawców. 40 lokali znalazło najemcę, z czego 26 mieszkań zostało już wyremontowanych i zasiedlonych. W pozostałych lokalach trwa jeszcze remont.

 

Druga odsłona programu cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem, gdyż złożono 972 wnioski, a listą remontową objęto 100 gospodarstw domowych. 74 lokale posiadają już przyszłego najemcę, a w mieszkaniach trwają prace remontowe.

 

O III edycji programu można dowiedzieć się więcej w informacji na stronie bip. krakow.pl.

 

Źródło: UM Kraków