Umowa podpisana, wiosną ruszy budowa węzła Zakopianki z ul. Sobieskiego w Myślenicach.

Umowa podpisana, wiosną ruszy budowa węzła Zakopianki z ul. Sobieskiego w Myślenicach.

2024-01-22 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na budowę nowego węzła w Myślenicach, na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Sobieskiego. Powstanie również kładka dla pieszych na wysokości przystanku Tarnówka. Dzięki tej inwestycji zostanie zlikwidowana sygnalizacja świetlna na wjeździe do Myślenic, a ruch będzie prowadzony bezkolizyjnie.

 

– Kolejne prace doprowadzamy do finału! GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą, a już wiosną ruszą prace nad przebudową skrzyżowania. Wypracowana wraz z projektantami ostateczna wersja węzła bezkolizyjnego wraz z dodatkową kładką dla pieszych na Tarnówce to efekt również moich działań, a także pracowników myślenickiego magistratu. Pierwotna wersja utrudniała przedostatnie się chociażby do przystanku autobusowego mieszkańców tej części Myślenic i cieszę się, że projektanci przychylili się do naszej prośby, a także wspólnie robimy kolejny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa na Zakopiance  – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

 

Wartość prac to prawie 56 mln zł. Inwestycja jest finansowana ze środków budżetowych będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Skrzyżowanie z sygnalizacja świetlną z drogą krajową nr 7 – miejsce przyszłego węzła

 

Budowa nowego węzła rozpocznie się wczesną wiosną. Pierwsze prace będą polegały na przełożeniu sieci energetycznych niskiego i średniego napięcia, teletechnicznych, kanalizacyjnych, wodociągowych i gazowych, które kolidują z naszą inwestycją. Poza tym konieczna będzie rozbiórka pięciu budynków znajdujących się na placu budowy. Za realizację inwestycji odpowiada firma Banimex. Budowa potrwa 18 miesięcy, do tego czasu trzeba jeszcze doliczyć przerwy zimowe. Nowy węzeł powinien powstać do końca 2025 roku.

 

Co się zmieni?

 

Dzięki budowie węzła zostanie zlikwidowana sygnalizacja świetlna, która dziś reguluje ruchem na skrzyżowaniu Zakopianki i ul. Sobieskiego. Powstaną dodatkowe pasy pozwalające na wjazd na węzeł i na Zakopiankę. Na ul. Sobieskiego zostanie zbudowane rondo, z którego będzie można wjechać na drogę krajową nr 7. Likwidacja świateł i umożliwienie bezkolizyjnego włączania się do ruchu na DK7 zdecydowanie poprawi płynność i bezpieczeństwo. 

 

Ważnym dla pieszych punktem tej inwestycji będzie budowa nowej kładki w rejonie dawnego Cmentarza Żydowskiego. Dzięki temu zlikwidowane zostanie też dotychczasowe przejście, a mieszkańcy będą mogli bezpiecznie przekraczać Zakopiankę. 

 

Ruchliwa Zakopianka

 

DK7 należy do sieci TEN-T i jest istotnym połączeniem komunikacyjnym kraju. Obsługuje zarówno ruch tranzytowy jak i lokalny. Z roku na rok obserwujemy zwiększenie natężenia ruchu.  W latach 2020-2021 na samym odcinku Jawornik – Myślenice wyniosło ono prawie 47 tys. pojazdów na dobę. 

 

Źródło: UM Myślenice