Bryła lodu uszkodziła dwa samochody.

Bryła lodu uszkodziła dwa samochody.

2024-01-19 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Dwa samochody osobowe zostały uszkodzone przez fragment lodu, który spadł z dachu budynku w Bochni na ulicy Różanej. Spadający w ten sposób śnieg lub lód może być przyczyną tragedii, dlatego przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów.

 

Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia, w którym fragment zalegającego lodu spadł z powierzchni dachu doszło w czwartek (18 stycznia br.) w Bochni. Tuż przed godziną 11, mundurowi udali się na ulicę Różaną, gdzie zastali 2 zaparkowane samochody osobowe. Audi i Toyota posiadały widoczne uszkodzenia po tym, jak duża bryła lodu spadła na nie z jednego z budynków. Funkcjonariusze wykonali na miejscu czynności polegające na oględzinach miejsca zdarzenia i oględzinach obu pojazdów, w trakcie których opisane zostały powstałe uszkodzenia. W zdarzeniu nie było osób rannych. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bochni prowadzą dalsze postępowanie w tej sprawie.

 

Apelujemy o ostrożność zarówno właścicieli budynków, jak i poruszających się chodnikami pieszych. Zalegające na dachu duże ilości białego i ciężkiego puchu i lodu mogą negatywnie oddziaływać na konstrukcję dachu, a spadając z niego powodują ogromne zagrożenie dla znajdującego się na ich drodze mienia oraz przede wszystkim zdrowia i życia przechodniów. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów. Zgodnie z Prawem budowlanym, kto nie spełnia, określonego obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

 

Źródło: KPP Bochnia