Chcąc uniknąć konsekwencji podawał się za nieistniejącego brata bliźniaka.

Chcąc uniknąć konsekwencji podawał się za nieistniejącego brata bliźniaka.

2024-01-10 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Bocheńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej osobowe audi, którym kierował 39-latek z Bochni. Mężczyzna był pijany – badanie stanu trzeźwości wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie, a także posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Chcąc uniknąć konsekwencji, próbował oszukać mundurowych, podając im nieprawdziwe dane i wymyślając historię o nieżyjącym bracie bliźniaku.

 

Kontrola trzeźwości przeprowadzona w poniedziałek (8 stycznia br.) przez bocheńskich policjantów Wydziału Ruchu Drogowego zakończyła się ujawnieniem nietrzeźwego kierowcy. Mundurowi na terenie miasta zatrzymali osobowe audi, którym kierował 39-latek mieszkający w Bochni. Mężczyzna został poddany badaniu stanu trzeźwości, które wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie. Kierujący okazał mundurowym dokument tożsamości, na podstawie którego policjanci dokonali jego sprawdzenia w bazie danych. Jak ustalili, 39-latek ma obowiązujący sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, co było kolejnym naruszeniem popełnionym przez mężczyznę, który najwidoczniej nie chciał ponosić konsekwencji swojego działania. Kontrolowany nagle zmienił zdanie, twierdząc, że okazany dokument nie należy do niego, a do jego… Brata bliźniaka, który zmarł kilka miesięcy temu. Mimo że mundurowi nie dali wiary w taką historię, to musieli ją zweryfikować. Przeprowadzili szereg czynności, które miały potwierdzić tożsamość kierującego.

 

Ostatecznie mężczyzna przyznał się do tego, że brat bliźniak nigdy nie istniał i został wymyślony z uwagi na czekające go konsekwencje jego działania. Te z pewnością będą surowe — za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywna. Za niestosowanie się do wyroku Sądu kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, muszą również liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od roku do nawet 15 lat. Umyślne wprowadzenie w błąd organu państwowego co do własnej tożsamości jest wykroczeniem, które podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.

 

Źródło: KPP Bochnia