156. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

156. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

2023-12-04 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

5 grudnia 1867 r., w niewielkim Zułowie, w rodzinnej posiadłości Józefa i Marii z Billewiczów Piłsudskich, na świat przyszedł Józef Klemens. Dziesięć dni później niemowlę ochrzczono w drewnianej świątyni pod wezwaniem św. Kazimierza w Powiewiórce. Tak, wydawać by się mogło niepozornie, rozpoczęło się życie późniejszego pierwszego marszałka Polski.  

W 156. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego oraz w 82. rocznicę śmierci Edwarda Śmigłego-Rydza w Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające obu marszałków. W wydarzeniach z tej okazji uczestniczył doradca wojewody małopolskiego Krzysztof Durek.

Obecni byli także: szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, pododdziały służb mundurowych, związków strzeleckich i młodzieży szkolnej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w katedrze na Wawelu w intencji marszałków Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza- Śmigłego. Następnie w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów złożone zostały kwiaty przy sarkofagu marszałka Piłsudskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.

Dalsza część miała miejsce na krakowskim Sowińcu, u stóp kopca Józefa Piłsudskiego. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował szczególnie zasłużonych medalami Pro Patria i Pro Bono Poloniae.

Zwieńczeniem obchodów było złożenie symbolicznych kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem upamiętniającym 75. rocznicę wymarszu Kadrówki oraz wspólne odśpiewanie Marszu Pierwszej Brygady.

źródło/zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Więcej informacji znajdziesz na naszych partnerskich portalach (kliknij w logo):