Myślenice świętowały Europejski Tydzień Mobilności.

Myślenice świętowały Europejski Tydzień Mobilności.

2023-09-23 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Dzieci i uczniowie ze wszystkich gminnych placówek oświatowych oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice wzięli udział w edukacyjnym wydarzeniu pn. „Myślenice opowiadają, jak ekologicznie się przemieszczają – dzień transportu niskoemisyjnego”. Na płycie rynku pojawiły się  samochody elektryczne, hulajnogi, rowery, gokarty solarne, symulatory rajdowe, stoiska edukacyjne oraz liczne animacje. Dzieci przedszkolne miały możliwość obejrzeć edukacyjny teatrzyk pt. „Kolory Miasta”– wszystko po to, aby uświadomić jakie są alternatywne środki transportu.

Wydarzenie miało charakter otwarty, gdzie dla każdego zapewniono atrakcje. Dla najmłodszych dzieci z przedszkoli samorządowych w MOKiS zostały przygotowane trzy spektakle edukacyjne pt. „Kolory Miasta” autorstwa Teatru Kultureska. Równocześnie na rynku dzieci ze szkół podstawowych oraz mieszkańcy mogli skorzystać z przygotowanych stoisk edukacyjnych, gdzie promowano różne formy przemieszczania się od hulajnogi, przez rower po samochód elektryczny. Szczególnie ciekawe dla dzieci były również symulatory rajdowe, gokarty solarne, czerpiące energię z promieni słonecznych czy stacjonarny rower, który poprzez pracę mięśni użytkownika produkował prąd. W ramach projektu wszystkim dzieciom z przedszkoli samorządowych przekazano kamizelki odblaskowe, natomiast wszystkim uczniom szkół podstawowych opaski odblaskowe, które przypominają jak ważne jest bezpieczeństwo w trakcie przemieszczania się, a szczególnie w trakcie zbliżającego się okresu jesienno-zimowego.

– Jest mi niezmiernie miło, że Gmina Myślenice dołączyła do grona miast, które świętują Europejski Tydzień Mobilności. W ramach wydarzenia dzieci i młodzież mogły zobaczyć a nawet przetestować ekologiczne środki transportu typu rowery, hulajnogi czy nawet gokarty solarne. Szczególne podziękowania dla naszych partnerów, którzy dołączyli do akcji promującej zrównoważony transport firmie Dynamica, Overcrest SIM-Center, Silnerowery i Negra Sport. „Myślenice opowiadają jak ekologicznie się przemieszczają – dzień transportu niskoemisyjnego” to projekt realizowany w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Wydarzenie jest organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023.

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

źródło/foto: Myślenice.pl