Uwaga na oszustów – dwaj mieszkańcy powiatu olkuskiego stracili oszczędności.

Uwaga na oszustów – dwaj mieszkańcy powiatu olkuskiego stracili oszczędności.

2023-09-22 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

W ostatnim czasie olkuska policja odnotowała dwa przypadki oszustw, w których ofiarami padła 61-letnia kobieta i 86-letni mężczyzna. Manipulacja oszustów sprawiła, że dwoje mieszkańców gminy Olkusz uwierzyło w historie opowiadane przez oszustów i przekazało im swoje oszczędności.

Oszuści nie ustępują w poszukiwaniu coraz nowszych metod działania, by szybko się wzbogacić. Często  działają  za pośrednictwem mediów i wykorzystują do tego komputery, telefony komórkowe lub stacjonarne. Popularność wielu znanych komunikatorów zachęca do korzystania z tego typu aplikacji.  Jest także nowym pomysłem dla cyberprzestępców, którzy wymyślają co raz to nowsze historie. Początkowo oszust wysyła do osoby  zaproszenie  na komunikatorze. Po akceptacji numeru, koresponduje z nią, podając się za członka rodziny, najczęściej za syna lub córkę. Jak zwykle wymyśla  historie np. o zakupie nowego telefonu komórkowego i zmianie numeru abonenckiego. Następnie oszust przechodzi do sprawy i prosi o przelanie pieniędzy. Często wysyła smsa lub na wskazany adres malowy wiadomość z linkiem do płatności. Takim oto sposobem ofiarą oszustwa padła 61-letnia mieszkanka gminy Olkusz. Kobieta myśląc, że koresponduje z synem w ciągu kilku godzin dokonała kilkunastu transakcji płatniczych i straciła 129 tysięcy złotych. 61-latka przelała pieniądze a następnie próbowała skontaktować się z „synem” dzwoniąc na nowy numer, ale jej próby były bezskuteczne. Pomyślała, że połączenie nie może być jeszcze zrealizowane, z uwagi na nowy numer telefonu.  O tym, że została oszukana zorientowała się następnego dnia, kiedy na jej telefon zadzwonił syn. Kobieta sprawę zgłosiła na policję.

Do kolejnego oszustwa, tym razem metodą „na policjanta” doszło w miniony wtorek (19.09.br.) Na telefon stacjonarny86-latka zadzwonił oszust, który podawał się za policjanta. Mężczyzna poinformował swojego rozmówce, że jego córka spowodowała wypadek drogowy, wchodząc na czerwony świetle na przejście dla pieszych. Ciężarna, która kierowała  samochodem, chcąc uniknąć jej potrącenia, odbiła kierownicą i wjechała w drzewo. W skutek tego wypadku kobieta poroniła. Fałszywy policjant w taki sposób prowadził konwersację,  że senior nie zorientowała się, iż  ma do czynienia z oszustem. Mężczyzna dokładnie instruował 86-latka o kolejnych etapach postępowania. Senior myśląc, że pomaga swojej córce. Kiedy do drzwi zapukał oszust, 86-latek przekazał mu 40 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że oszuści  grają na emocjach ludzkich.  Ich działania są bardzo dynamiczne. Rozmówca nie ma czasu na skontaktowanie się  z rodziną i sprawdzenie takiej informacji. Schemat działania oszustów w metodzie na „policjanta” jest zwykle podobny. Oszust dzwoni  do przypadkowych osób, które wybiera często z książki telefonicznej, informuje o policyjnej akcji i  namawia do współpracy  oraz przekazania pieniędzy.

W obliczu coraz bardziej kreatywnych oszustów apelujemy do mieszkańców o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego.  Dlatego należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się  za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Nigdy nie przekazuj pieniędzy czy dokonuj transakcji płatniczych osobie, dopóki nie zweryfikujesz jej tożsamości Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.

PAMIETAJMY, ŻE POLICJA NIGDY NIE ŻĄDA OD MIESZKANCÓW, CZY OSÓB POSTRONNYCH, PIENIEDZY. NIE PROSI RÓWNIEŻ PRZEZ TELEFON O UDZIAŁ W POLICYJNYCH DZIAŁANIACH I NIE WTAJEMNICZA W SZCZEGÓŁ  OPERACYJNYCH AKCJI.


W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ,  rozłączając poprzednią rozmowę i dzwoniąc na numer alarmowy 112.

 

Za: KPP Olkusz