Po wczorajszych burzach w Małopolsce.

Po wczorajszych burzach w Małopolsce.

2024-07-09 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Wczoraj wieczorem przez Małopolskę przeszedł front burzowy z silnymi opadami deszczu, gradu i wiatrem. Łącznie strażacy odnotowali ponad 300 zdarzeń wymagających interwencji. Najwięcej było ich w powiecie krakowskim (131), olkuskim (75) i nowotarskim (48).

Nad Wolbromiem przeszła superkomórka burzowa, której towarzyszył silny grad i wiatr.

Dziś udał się tam wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, aby z burmistrzem Radosławem Kusiem omówić aktualną sytuację.

– Zalane piwnice, połamane gałęzie, uszkodzenia dachów… Strażacy pracowali intensywnie, aby pomagać mieszkańcom w zabezpieczeniu ich mienia i bieżącym usuwaniu szkód. Dwóch druhów zostało nawet niegroźnie rannych podczas działań. Dziękuję za sprawność i ofiarną służbę. Jesteśmy dziś w Wolbromiu, gdzie mieliśmy do czynienia ze szczególną anomalią: intensywnym gradem, połączonym z deszczem i silnym wiatrem. Jesteśmy gotowi do udzielania samorządowi pomocy, jeśli gmina złoży stosowne wnioski do Wydziału Polityki Społecznej MUW Kraków. Spodziewamy się też informacji o uszkodzonych drogach – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W powiecie olkuskim wskutek wczorajszej burzy uszkodzonych zostało 5 dachów. Ponad 4 tysiące mieszkańców tego powiatu było bez prądu.

– Strażacy PSP i OSP byli bardzo zaangażowani. Obecnie prowadzone są jeszcze prace porządkowe. Na pewno będą straty w uprawach. Całe zjawisko trwało pół godziny. To była zima w środku lata. Najgorzej było w centrum miasta. Aktualnie powołujemy komisje szacujące straty. Przygotowujemy raport o stratach w infrastrukturze komunalnej. Na razie sytuacja jest opanowana. Dziękuję wszystkim służbom za sprawne działania – mówi burmistrz miasta i gminy Wolbrom Radosław Kuś.

za: UMWM.