Festiwal Artystyczny – Urodziny Billy’ego Wildera (zobacz program).

Festiwal Artystyczny – Urodziny Billy’ego Wildera (zobacz program).

2024-07-02 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Sucha Beskidzka – WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA ORGANIZOWANE W RAMACH FESTIWALU JEST WOLNY. ZAPRASZAMY!!!

5 – 7 lipca w Suchej Beskidzkiej.

W nawiązaniu do miejsca urodzenia słynnego hollywoodzkiego scenarzysty i reżysera, sześciokrotnego zdobywcy Oscara – Billy’ego Wildera, którego imieniem nazwany został obiekt Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej zapraszamy na drugą edycję Festiwalu Artystycznego pod nazwą Urodziny Billy’ego Wildera. To mozaika różnorodnych wydarzeń, która łączy miłośników świata filmu, pasjonatów muzyki filmowej i wielu innych dziedzin.  W ramach wydarzenia zaplanowano koncerty muzyki filmowej, cykl pokazów filmowych, a także spotkanie autorskie oraz II Konkurs Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych, za sprawą którego do Suchej Beskidzkiej zawita dwanaście muzycznych formacji wyłonionych w drodze kwalifikacji z różnych zakątków województwa małopolskiego i kraju. Gościem specjalnym drugiej edycji Urodzin Billy’ego Wildera jest ceniony polski reżyser filmowy i teatralny – Radosław Piwowarski, który w czasie spotkania opowie o najnowszym filmie, publikacji oraz prezentowanych w czasie festiwalu projekcjach. WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST WOLNY ZAPRASZAMY!!!

Festiwal Artystyczny Urodziny Billy’ego Wildera podobnie jak film łączy elementy wielu dyscyplin artystycznych. To także wydarzenie, które w swoisty sposób buduje pomost pomiędzy dziedzictwem kulturowym miasta, a jego współczesnymi osiągnięciami i działalnością artystyczną jego mieszkańców. Dwa odmienne w swym charakterze miejsca, będące scenami festiwalowych wydarzeń – nowoczesny obiekt Centrum Kultury i Filmu oraz zabytkowy dziedziniec zamku w Suchej Beskidzkiej. Pierwszy w skali kraju konkurs muzyki filmowej orkiestr dętych zwieńczy koncert finałowy w wykonaniu suskiej Miejskiej Orkiestry Dętej – formacji muzycznej łączącej i aktywizującej pasjonatów gry na instrumentach dętych w różnym wieku, którzy wyjątkowo wystąpią na jednej scenie z cenionymi solistami – Karoliną Leszko i Marcinem Jajkiewiczem.

Cykl festiwalowych wydarzeń zainauguruje 5 lipca o godzinie 20:00 na dziedzińcu zamku suskiego  Gala Muzyki Filmowej – w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej pod dyrekcją ppłk SG Leszka Mieczkowskiego z udziałem wyjątkowych solistów Anny Ozner, Natalii Zabrzeskiej – Borowiec oraz Iwony Chruślickiej. W Nadzwyczajnym Koncercie artyści zaprezentują największe przeboje muzyki filmowej i musicalowej znane z największych hitów kinowych jak, takich jak: Skyfall, Pearl Harbor, Rocky, Mustang z dzikiej doliny, Podróże Pana Kleksa” oraz musicali Cats, My Fair Lady czy The Greatest Showman. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i za granicą. Z powodzeniem i uznaniem prezentuje się na licznych krajowych oraz międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Węgrzech, Szwecji, Szwajcarii, Norwegii, Ukrainie, Litwie, Białorusi, Czechach, Francji, Holandii, Szkocji, Anglii, Norwegii oraz w Stanach Zjednoczonych. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej poszczycić się może liczbą ponad 10 tysięcy koncertów entuzjastycznie oklaskiwanych przez wielomilionową widownię.

Nazajutrz w sobotę 6 lipca już o godz. 12:00 z Centrum Kultury i Filmu wyruszy korowód orkiestr dętych, biorących udział w II Konkursie Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych Pod Patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka, który przejdzie wzdłuż głównej arterii miasta na dziedziniec suskiego zamku, gdzie zlokalizowana będzie festiwalowa scena plenerowa. W popołudniowych godzinach na zamkowej estradzie będzie można podziwiać występy dwunastu orkiestr, prezentujących kolejno słynne przeboje muzyki filmowej zaaranżowane specjalnie na orkiestry dęte. Muzyczne prezentacje oceniać będzie festiwalowe jury, a przed publicznością zaprezentują się: Orkiestra Dęta ,,Solvay”, Orkiestra Dęta OSP Tąpkowice, Strażacka Orkiestra Dęta Stary Wiśnicz, Orkiestra Dęta Podstolice, Kalwaryjska Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej, Orkiestra Dęta ,,Echo” z Michałowic, Miejska Orkiestra Dęta w Piotrkowie Trybunalskim, Miejska Orkiestra Stary Sącz, Orkiestra Dęta OSP Brudzowice, Orkiestra Dęta OSP im. Jana Muchy w Ciężkowicach oraz Orkiestra Dęta ,,Sygnał” z Radziszowa, które zostały zakwalifikowane do II Konkursu Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych.

Po godz. 19:30 zamkową estradą ponownie zawładną orkiestry. Po obradach jury nastąpi ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom II Konkursu Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych. Muzycznym finałem wieczoru będzie zaplanowany na godz. 20:00  Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej Suchej Beskidzkiej, której towarzyszyć będą na scenie wspaniali wokaliści Karolina Leszko i Marcin Jajkiewicz.

Skoro urodziny… to także goście. W niedzielne popołudnie 7 lipca zapraszamy do sali widowiskowej Centrum Kultury i Filmu na spotkanie z gościem specjalnym drugiej edycji festiwalu – Radosławem Piwowarskim – wybitnym polskim reżyserem, autorem kultowego serialu „Jan Serce” oraz niezapomnianych – pełnych poezji i nostalgii – filmów fabularnych, m.in. „Yesterday”, „Kochankowie mojej mamy”, „Pociąg do Hollywood”, „Marcowe migdały”, „Kolejność uczuć”, a także dokumentalnych, m.in. Stójka”, „Odwiedziny”. Spotkanie z reżyserem, które poprowadzi dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Krzysztof Gierat poprzedzi o godz. 16:00 projekcja filmu „Pociąg do Hollywood” z roku 1987. To dedykowana Billy’emu Wilderowi, amerykańskiemu klasykowi z Suchej Beskidzkiej, przedstawiona „pół żartem, pół serio” opowieść o tytułowym „pociągu” do kina dwójki życiowych nieudaczników. Ten film to wyjątkowy obraz o fascynacji kinem, które okazuje się cudownym panaceum na wszelkie bolączki tego świata. Z kolei po spotkaniu, w czasie którego nie zabraknie nawiązań do festiwalowych projekcji, wydanej publikacji i oczekującego na premierę najnowszego filmu Piwowarskiego,  o godz. 19:00 zapraszamy na drugi z festiwalowych seansów, w czasie którego zaprezentujemy pełnometrażowy debiut Radosława Piwowarskiego z 1985 r. „Yesterday”. Akcja filmu rozgrywa się na prowincji, a jego bohaterami są licealiści, którzy tuż przed maturą wykonują piosenki sławnej czwórki z Liverpoolu. To z jednej strony melodramatyczna opowieść o dojrzewaniu, o pierwszej miłości i młodzieńczych pasjach, z drugiej zaś pełne nostalgii spojrzenie na polską prowincję połowy lat 60. Film Radosława Piwowarskiego zdobył między innymi nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, FIPRESCI na festiwalu w Wenecji, Grand Prix i nagrodę aktorską na festiwalu w San Sebastian oraz Złotą Kaczkę miesięcznika „Film” dla najlepszego filmu.

za: CKiF w Suchej Beskidzkiej.

Zobacz szczegółowy program: