Policjanci z powiatu krakowskiego zabezpieczyli ponad 80 kg nielegalnej krajanki tytoniu.

Policjanci z powiatu krakowskiego zabezpieczyli ponad 80 kg nielegalnej krajanki tytoniu.

2024-03-07 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej, udaremnili wprowadzenie do obrotu ponad 80 kg krajanki tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy. 22-latek z powiatu wielickiego został zatrzymany i usłyszał zarzut.

 

Wczoraj (6 marca br.) policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, wykonując czynności mające na celu wyeliminowanie z czarnego rynku nielegalnych wyrobów tytoniowych, namierzyli i zatrzymali do kontroli drogowej toyotę, którym podróżował znany im z wcześniejszych przestępstw akcyzowych 22-latek z powiatu wielickiego.

Był on pasażerem, kierowcą z kolei okazał się 29-latek. Policjanci przeszukali pojazd, którym mężczyźni podróżowali, znajdując na tylnym siedzeniu reklamówkę z tytoniem oraz ukryte w bagażniku 3 worki parciane, również wypełnione  krajanką tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy, w łącznej ilości 35 kg.

Kolejno funkcjonariusze udali się na teren jednej z posesji pow. wielickiego, z której mężczyźni wyjechali, podejrzewając, że mogą tam również znajdować się nielegalne wyroby. Podczas przeprowadzonego tam przeszukania, w znajdującej się na terenie posesji stodole, policjanci znaleźli kolejne partie krajanki tytoniu bez polskiej akcyzy w ilości 46 kg, które były ukryte w drewnianej skrzyni. W trakcie prowadzonych czynności stróże prawa ustalili, że ujawnione zarówno w pojeździe jak i stodole wyroby tytoniowe są własnością 22-latka. Został on więc zatrzymany i jeszcze tego samego dnia w komendzie usłyszał zarzut uchylania się od opodatkowania poprzez nabycie, pomaganie w zbyciu i ukryciu wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy, zamiaru wprowadzenia ich do obrotu oraz nieujawnienia właściwemu organowi przedmiotu opodatkowania. Za popełnione przestępstwo podejrzanym grozi grzywna albo kara pozbawienia wolności lub obie te kary łącznie.

Według wyliczeń śledczych wprowadzenie do obrotu takiej ilości nielegalnych wyrobów akcyzowych naraziłoby Skarb Państwa na utratę blisko 78,5 tysięcy złotych.

 

Źródło: KPP Kraków