Rowery Park-e-Bike powracają na ulice Krakowa!

Rowery Park-e-Bike powracają na ulice Krakowa!

2024-03-03 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Od najbliższego poniedziałku, 4 marca, krakowianie znów będą mogli korzystać z miejskiego systemu rowerowego Park-e-Bike. Elektryczne jednoślady, tak jak dotychczas, można będzie wypożyczać na czterech krakowskich parkingach Park & Ride.

 

Miejskie rowery Park-e-Bike trafiły na zimę do magazynu, ponieważ musiały przejść konserwację. W ciągu roku są bardzo intensywnie użytkowane, dlatego dokładna kontrola ich stanu odbywa się właśnie na przełomie roku. Teraz rowery Park-e-Bike mogą wrócić do użytkowania, zapewniając pełne bezpieczeństwo i maksymalny możliwy komfort jazdy.

 

Rowerów będzie tyle samo co w zeszłym roku – łącznie 143. Będzie można je wypożyczyć na parkingach P+R: Czerwone Maki, Kurdwanów, Mały Płaszów, Nowy Bieżanów.

 

System jest bezpłatny. Wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz – najlepiej w siedzibach ZTP na ul. Wielopole 1 lub ul. Przewóz 21.

 

Aby ułatwić ten proces ,organizowane są także dodatkowe akcje przekazywania wniosków, np. w ramach wydarzeń miejskich. Najbliższym z nich będzie wydarzenie rowerowe na dziedzińcu Radia Kraków. Odbędzie się ono w sobotę, 9 marca, w god.z od 10.00 do 15.00. Wnioski można też składać przez platformę ePUAP.

 

W formularzu rejestracyjnym użytkownik, który będzie chciał korzystać z systemu, przekazuje dokładniejsze dane o sobie. Są one sprawdzane na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Składający formularz muszą też podpisać oświadczenie, że przeczytali i akceptują regulamin Park-e-Bike’a. Ay zostać użytkownikiem systemu, trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać PESEL oraz polski numer telefonu.

 

Z rowerów Park-e-Bike można korzystać na terenie Krakowa oraz Skawiny. Tam też można zostawić sprzęt w ciągu dnia (np. na czas pracy), w trybie postoju, w dowolnym ogólnodostępnym punkcie. Nie można zostawiać tych rowerów na terenach zamkniętych (m.in. w budynkach), natomiast wyjazd poza strefę spowoduje zablokowanie sprzętu. Do stacji systemu rower Park-e-Bike musi wrócić najpóźniej wieczorem tego samego dnia, kiedy został wypożyczony. Stacje są czynne we wszystkie dni tygodnia w godzinach od 6.00 do 21.00Sprzęt można najpóźniej wypożyczyć do godz. 20.00, natomiast zwrócić trzeba do godz. 21.00. Brak zwrotu roweru będzie skutkował m.in. zablokowaniem konta użytkownika.

 

Przypomnijmy, że system Park-e-Bike został uruchomiony w 2020 r. w ramach unijnego projektu „Low Carb. Budowanie potencjału na rzecz zintegrowanego planowania mobilności niskoemisyjnej w funkcjonalnych obszarach miejskich”. Wtedy kupione zostały 43 rowery i utworzona została pierwsza stacja na parkingu P+R Czerwone Maki, czyli na pograniczu gmin biorących udział w projekcie – Krakowa i Skawiny. Chodziło przede wszystkim o stworzenie możliwości przesiadki z samochodu pozostawianego na P+R na bezpłatny rower elektryczny. Ma być to atrakcyjna alternatywa dla stania w korkach i szukania miejsca do parkowania na zatłoczonych osiedlach. Po rozbudowie systemu i zakupie kolejnych 100 rowerów ze środków własnych miasta, nowe stacje utworzone zostały na trzech kolejnych parkingach P+R. W przyszłości, po całkowitym zakończeniu inwestycji związanych z budową nowych parkingów P+R (np. na Górce Narodowej) na terenie północnych dzielnic Krakowa, także tam planowane jest uruchomienie stacji Park-e-Bike (każda z nich, podobnie jak te obecnie funkcjonujące, pomieści ok. 20 rowerów).

 

Szczegóły na stronie internetowej park-e-bike.ztp.krakow.pl.

 

LajkBike

 

Warto dodać, że cały czas można zapisywać się do innego miejskiego sytemu rowerowego – LajkBike. To wypożyczalnia długoterminowa – rower (elektryczny lub tradycyjny) bierze się do domu na co najmniej miesiąc, a maksymalnie na trzy. Kosztuje to 29 zł (rower tradycyjny) lub 79 zł (rower ze wspomaganiem) miesięcznie. Trzeba mieć ukończone 18 lat i mieszkać w Krakowie. Więcej na stronie internetowej lajkbike.ztp.krakow.pl.

 

Stacje napraw rowerów

 

Zarząd Transportu Publicznego informuje, że od przyszłego tygodnia na krakowskie ulice zaczną także wracać stacje naprawy rowerów.

 

 

Źródło: UM Kraków