Kierowca ciężarówki wjechał na przejazd kolejowy podczas zamykania rogatek.

Kierowca ciężarówki wjechał na przejazd kolejowy podczas zamykania rogatek.

2024-02-16 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Trzy tysiące złotych mandatu i 15 punktów karnych otrzymał od policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie kierowca ciężarówki, który zlekceważył znak świetlny na strzeżonym przejeździe kolejowym w Balicach i wjechał pod opadającą zaporę, która ostatecznie zatrzymała się na pojeździe.

 

Do zdarzenia doszło 14 lutego br. na przejeździe kolejowym w okolicy lotniska w Balicach. O zaistniałej sytuacji zostali powiadomieni policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Na miejsce został skierowany patrol ruchu drogowego.

 

Policjanci ustalili, że 41-letni kierujący samochodem ciężarowym, pomimo nadawania sygnału świetlnego, że opuszczanie zapór zostało rozpoczęte, wjechał na tory.  Efektem  zachowania 41-latka było to, że zapora opadła na kierowany przez niego pojazd. Uszkodzeniu uległa zarówno ciężarówka, jak i zapora kolejowa. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, policjanci nałożyli na kierującego mandat karny w wysokości 3 tysięcy złotych i 15 punktów karnych. Na wniosek pokrzywdzonego mężczyzna może również odpowiedzieć za zniszczenie mienia.

 

Warto przypomnieć, że takie zachowania jak: naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone, zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu, wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim, omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu, niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych (w tym „stop”, „stop pierwszeństwa”, „sygnał czerwony pulsujący”), wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, lub rozpoczęto ich opuszczanie, stanowią wykroczenie, ale także mogą mieć tragiczne skutki. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia zapór kolejowych linie kolejowe mogą zawnioskować o ukaranie sprawcy za uszkodzenie mienia, co z kolei stanowi przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: KPP Kraków