Biegać i spacerować nad Rabą można też wieczorem i nocą, ścieżka pieszo-rowerowa oświetlona!

Biegać i spacerować nad Rabą można też wieczorem i nocą, ścieżka pieszo-rowerowa oświetlona!

2024-01-06 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Nie ma złej pogody na realizowanie swoich biegowych postanowień noworocznych, a teraz nie ma też złej pory, bowiem przeszkody w postaci ciemności na ścieżce pieszo-rowerowej na myślenickim Zarabiu zostały rozwiązane. Gmina Myślenice wykonała energooszczędne ledowe oświetlenie ścieżki na odcinku od mostu na ul. Piłsudskiego aż do Osieczan, będące jednocześnie realizacją projektu z Budżetu Obywatelskiego zgłaszanego przez wiceburmistrza Mateusza Sudra.

 

W strugach rzęsistego deszczu odbyło się „Rozświetlenie ścieżki podczas przebieżki”, czyli symboliczne włączenie oświetlenia w obecności burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki, pomysłodawcy projektu wiceburmistrza Mateusza Sudra, a także biegaczy między innymi z sekcji biegowej Dalinu Myślenice oraz amatorów nordic walkingu z myślenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. O poczęstunek dla uczestników zadbało Koło Gospodyń Górne Przedmieście, natomiast doświetlenie biura zawodów zapewniło OSP Myślenice – Górne Przedmieście.

 

– Bardzo cieszy mnie, że udało nam się zrealizować całość inwestycji, w ramach której rozświetliliśmy ścieżkę od mostu przy ul. Piłsudskiego do mostu w Osieczanach. Na wykonanie tego zadania wygospodarowaliśmy dodatkowe fundusze z budżetu gminy, co dało prawie podwojoną sumę środków, które zostały przeznaczone na ten cel dzięki głosowaniu mieszkańców w Budżecie Obywatelskim i tym samym na wspomnianej trasie zostało wykonane oświetlenie. Ta inwestycja ma dwa wymiary, które są dla mnie bardzo ważne. Przede wszystkim wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców korzystających ze ścieżki pieszo-rowerowej w godzinach wieczornych czy nocnych, ale równocześnie mam nadzieję, że poprawa warunków oświetleniowych przyciągnie nowych pasjonatów biegania, rowerów, spacerów oraz uatrakcyjni infrastrukturę sportową, rekreacyjną i turystyczną myślenickiego Zarabia. Bardzo dziękuję pomysłodawcy projektu oraz wszystkim mieszkańcom, którzy zagłosowali w Budżecie Obywatelskim właśnie na to zadanie inwestycyjne. Wasza aktywność przejawia się właśnie w inicjatywach takich, jak ta dzisiejsza, co pokazuje z kolei, że nie pozostajecie obojętni na kwestie związane z rozwojem naszej gminy – mówił przed symbolicznym uruchomieniem oświetlenia ścieżki burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka.

 

Oświetlenie ścieżki wzdłuż rzeki Raby na myślenickim Zarabiu to projekt ogólnomiejski z czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego, który uzyskał aż 2545 głosów poparcia mieszkańców Gminy Myślenice. Na realizację zadania przychylnym okiem popatrzył burmistrz Jarosław Szlachetka i by nie etapować realizacji oświetlenia ścieżki, dołożył kwotę 180 tysięcy złotych z miejskiego budżetu do środków z Budżetu Obywatelskiego i ostatecznie zamontowano słupy oświetleniowe kompleksowo na całym odcinku ścieżki od mostu na ul. Piłsudskiego do mostu Osieczańskiego. Pierwotnie oświetlony miał zostać tylko odcinek do Dolnego Jazu.

 

– Jako pomysłodawca zadania chciałbym podziękować Państwu za oddane głosy oraz bardzo duże zaangażowanie w promocję tego projektu, dzięki czemu udało nam się zebrać ponad 2,5 tysiąca głosów i dzisiaj możemy cieszyć się z oświetlonej ścieżki pieszo-rowerowej na Zarabiu. To z Waszej strony dochodziły do mnie informacje oraz zgłoszenia wyrażające obawy związane z bezpieczeństwem na tej trasie, w związku z czym główne podziękowania należą się właśnie Wam. Dziękuję także Panu Burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce, który zdecydował o dołożeniu środków z budżetu Gminy Myślenice na wykonanie tego zadania, co pozwoliło na oświetlenie całości ścieżki i tym samym możemy korzystać z blisko trzykilometrowej trasy oświetlonej w kilkudziesięciu punktach energooszczędnym oświetleniem LED – dodał autor projektu, wiceburmistrz Myślenic Mateusz Suder.

 

Przedmiotem inwestycji opiewającej na kwotę 380 000,00 zł brutto była budowa 90 stanowisk słupowych wraz z oświetleniem typu led na łącznej długości 2 774 metrów bieżących.

 

Źródło: UM Myślenice