Sprawca znęcania musiał opuścić miejsce zamieszkania.

Sprawca znęcania musiał opuścić miejsce zamieszkania.

2024-01-05 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach, w powiecie oświęcimskim podczas interwencji domowej zatrzymali 35-letniego mieszkańca Kęt. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad rodziną i uszkodzenie ciała. Agresor otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonych, a także policyjny dozór.

 

W noc sylwestrową (31.12.2023/1.01.2024) tuż po godzinie 1 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, do której doszło w jednym z domów jednorodzinnych na terenie Kęt. W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że nietrzeźwy agresor uderzył swoją 33-letnią żonę, 13-letnią córkę oraz szwagra, który stanął w ich obronie. Mundurowi zatrzymali 35-latka. Został on osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad promil alkoholu.
Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego z komisariatu Policji. Na podstawie zebranych dowodów przedstawili podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad żoną i córką, a także zarzut uszkodzenia ciała szwagra. Do aktów przemocy miało dochodzić od dwóch lat. Mając na względzie bezpieczeństwo pokrzywdzonych funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych.

 

We wtorek (2.01.2024) 35-latek  został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi. Podejrzany został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

 

Pokrzywdzeni zostali objęci procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyskają pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego.

 

Za przestępstwo znęcania grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

 

Nie czekaj. Przerwij przemoc.

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają wsparcie osobom pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

 

Źródło: KPP Oświęcim