Sylwestrowa interwencja w terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach.

Sylwestrowa interwencja w terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach.

2024-01-03 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Roztargnienie obywatelki Francji stało się przyczyną podjęcia przez funkcjonariuszy Placówki SG w Krakowie – Balicach w końcówce 2023 r. działań związanych z minersko – pirotechnicznym rozpoznaniem bagażu, który na szczęście okazał się „niewystrzałowy”.

W godzinach wieczornych kończącego się 2023 r. funkcjonariusze SG otrzymali od Służby Ochrony Lotniska informację o pozostawionej torbie sportowej w terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach.

Funkcjonariusze balickiej placówki SG przystąpili do poszerzenia strefy bezpiecznej, a następnie dokonali sprawdzeń przy użyciu specjalistycznego sprzętu do wykrywania i identyfikacji materiałów wybuchowych. Torba została również sprawdzona manualnie i uznana za bezpieczną. Nie ujawniono w niej żadnych materiałów, ani urządzeń wybuchowych. W środku znajdowały się jedynie ubrania i rzeczy osobiste.

Działania nie spowodowały wprawdzie utrudnień w odprawie pasażerów, funkcjonowaniu przejścia granicznego, ani opóźnień samolotów, jednak wymagały dodatkowego zaangażowania osób i sprzętu.

Właścicielką bagażu, która ostatecznie zgłosiła się po jego odbiór, tłumacząc się roztargnieniem, okazała się ponad 50-letnia Francuzka. Została ukarana mandatem w wysokości 300 zł.

Przypominamy, że podróżni powinni pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki, nawet przez chwilę. Każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Wiąże się to z wszczęciem odpowiednich procedur i może doprowadzić do zakłócenia pracy portu lotniczego, opóźnienia odlotów, jak również sankcji w postaci mandatu karnego.

źródło: Karpacki Obraz Straży Granicznej.