Nowa karetka w Kocmyrzowie (powiat krakowski).

Nowa karetka w Kocmyrzowie (powiat krakowski).

2023-12-08 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Wicemarszałek Łukasz Smółka przekazał do służby w Kocmyrzowie nowoczesny ambulans. Jest to jedna z dwóch karetek zakupionych przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe z funduszy rezerwy celowej budżetu państwa. W wydarzeniu wziął udział radny województwa Tomasz Urynowicz.

Pieniądze na dwie karetki otrzymaliśmy z budżetu państwa na odtworzenie floty w pogotowiu krakowskim. To dlatego, że w tym roku przekazaliśmy dwie karetki na Ukrainę. Wartość nowej, którą przekazujemy do Kocmyrzowa to blisko 600 tys. złotych. W tym punkcie stacjonowania nowy ambulans zastąpi dotychczasowy pięcioletni pojazd dosyć wyeksploatowany, bo ma 200 tys. kilometrów przebiegu

– mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Nowy żółty ambulans rozpoczął dyżur w miejscu stacjonowania Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Kocmyrzowie. Najnowszej generacji Mercedes-Benz jest wyposażony m.in. w nowatorski elektryczny mechanizm mocowania noszy, rządzenie do automatycznego uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji, videolaryngoskop, a krzesełko kardiologiczne posiada system schodołazowy.

Ambulans dzięki żółtej barwie jest już gotowy do pracy w nowym standardzie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, do jakiego należy się dostosować do 2030 roku. Dzięki temu wyposażenie karetki spełnia wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, ale również zawiera elementy wykraczające ponad standardy. Nowy ambulans zastąpi poprzednie auto, które po niemal 5 latach pracy i przejechaniu ponad 200 tys. kilometrów zostanie przekazane do floty rezerwowej KPR.

Województwo małopolskie bardzo mocno stawia na bezpieczeństwo nie tylko to publiczne, ale również zdrowotne. W ostatnich latach bardzo duże nakłady zostały poczynione na szpitale nie tylko wojewódzkie, ale i powiatowe oraz uniwersytecki. W 2020 roku zakupiliśmy 50 kompletnych ambulansów. To wsparcie jest widoczne, bo te karetki obsługują mieszkańców województwa oraz udzielają pomocy turystom i partnerom biznesowym, którzy przyjeżdżają do Małopolski i do Krakowa

– podkreśla wicemarszałek Łukasz Smółka.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Więcej informacji znajdziesz na naszych partnerskich portalach (kliknij w logo):