Oszuści znów działają na Sądecczyźnie!

Oszuści znów działają na Sądecczyźnie!

2023-11-27 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Sądecka Policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustwa na policjanta i pracownika banku. Oszuści dzwonili do mieszkańców Sądecczyzny, podając się za policjanta lub pracownika banku. Wykorzystywali różne legendy: m.in., że ich pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone, że ich konto bankowe zostało przejęte przez przestępców, że policjanci prowadzą tajną akcję mającą na celu zatrzymanie oszustów.

Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę.

W związku z licznymi próbami oszustw sądeccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność!

•     W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
•     Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca – wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
•     Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
•     Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu.
•     Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.

źródło: KMP Nowy Sącz.