Po paszport do galerii handlowej. Takie rzeczy tylko w Małopolsce.

Po paszport do galerii handlowej. Takie rzeczy tylko w Małopolsce.

2023-10-09 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

– Od początku roku małopolskie biura paszportowe przyjęły blisko 186 tys. wniosków paszportowych, z czego 36% punkt w Krakowie. Jestem blisko ludzi i wsłuchuję się w ich potrzeby. Dlatego zadecydowałem o uruchomieniu dodatkowego punktu paszportowego właśnie w stolicy województwa. Będzie on zlokalizowany w Galerii Bronowice. Wniosek paszportowy będzie zatem można złożyć przy okazji robienia zakupów. To przełom w historii punktów paszportowych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który wspólnie z poseł Małgorzatą Wassermann i II wicewojewodą małopolskim Mateuszem Małodzińskim uroczyście otworzyli dzisiaj nowy punkt paszportowy.

Obecna była dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda ze swoją zastępczynią Eweliną Leką-Curyło, wicedyrektor Wydziały Administracji i Logistyki Piotr Surówka, kierownik Oddziału Paszportowego Renata Żeleńska.

16. punkt na paszportowej mapie Małopolski

W Małopolsce biura paszportowe funkcjonują w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz w delegaturach w Tarnowie i Nowym Sączu. Są też Terenowe Punkty Paszportowe w: Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Limanowej, Miechowie, Myślenicach, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej i Wadowicach.

– Otwieramy punkt paszportowy w galerii. To wszystko oczywiście dla ułatwienia życia mieszkańcom i osobom zamieszkującym w naszym województwie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od wielu lat realizuje politykę dostępności dla obywateli. W tym zakresie mamy dużo zmian. Przede wszystkim mObywatel – dzisiaj możemy dzięki tej aplikacji załatwić bardzo dużo rzeczy, nie musząc nosić dokumentów ze sobą. Cyfryzacja to jest ta dziedzina, w której będziemy postępować do przodu. Przypomnę, że poza dokumentacją, poza możliwością komunikowania się z urzędami w sposób elektroniczny, mamy dzisiaj wiele dziedzin: mamy e-recepty, mamy e-podręczniki. Chcielibyśmy, aby kolejnym dobrym punktem, tym razem na mapie Krakowa, na mapie Małopolski, był właśnie punkt paszportowy w takim miejscu, które jest dostępne, bliskie i przyjazne dla wszystkich mieszkańców Małopolski – mówi poseł Małgorzata Wassermann.

– Paszportowa mapa Małopolski wzbogaca się o 16. punkt. Systematycznie rozbudowujemy tę sieć, mając w szczególności na uwadze możliwie proste i łatwe załatwienie sprawy przez wszystkich mieszkańców naszego województwa. Od początku roku uruchomiliśmy już dwa Terenowe Punkty Paszportowe w Suchej Beskidzkiej i w Miechowie. Ten ostatni ruszył na początku września. Do 4 października złożono tam 228 wniosków paszportowych – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

– Teraz czas na wzmocnienie dla Krakowa. Otwarty dzisiaj punkt jest pierwszym zlokalizowanym w galerii handlowej. Właśnie tak rozumiemy administrację, która jest blisko ludzi – mówi wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Przy ul. Stawowej

Nowy punkt paszportowy zlokalizowany jest w budynku Galerii Bronowice w Krakowie przy ul. Stawowej na poziomie +1.

– Swoją działalność nowy punkt paszportowy rozpoczął dziś dokładnie o godz. 10.00. Na miejscu dostępne są 3 stanowiska przyjmowania wniosków paszportowych. Punkt będzie pracował od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00. Ta popołudniowa pora, do której punkt będzie czynny, z pewnością dla wielu osób okaże się sporym ułatwieniem – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Na miejscu możliwe jest złożenie wniosku paszportowego. Odbiór gotowego dokumentu będzie możliwy w siedzibie Wydziału Spraw Obywatelskich MUW przy ul. św. Sebastiana 9.

W punkcie funkcjonuje system kolejkowy. Możliwa jest rezerwacja internetowa czynna przez całą dobę za pośrednictwem strony: https://muw.bezkolejki.eu/

– Na chwilę obecną rezerwacja internetowa obejmuje 1 stanowisko, tj. 46 miejsc dziennie. Pozostałe dwa dedykowane są osobom, które nie decydują się na rezerwowanie terminu. Po okresie próbnym rozważymy zmiany w tym zakresie – tłumaczy II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Wszystkie stanowiska wyposażone są w terminale płatnicze.

Wsparcie dla krakowskiego biura paszportowego

– To trzecie biuro paszportowe uruchomione w tym roku. Tak właśnie rozumiem skuteczność w odpowiadaniu na potrzeby mieszkańców. Zainteresowanie wyrobieniem dokumentu paszportowego nie maleje. W 2021 r. przyjęliśmy niemal 120 tys. wniosków paszportowych, w ubiegłym roku było ich ponad 246 tys. Teraz zbliżamy się do 190 tys. wniosków. Uruchamiając nowy punkt paszportowy, odciążamy ten przy ul. św. Sebastiana i dokładamy kolejne stanowiska obsługi. Tym samym łącznie w całym województwie jest ich już blisko 60 – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Wielkim wsparciem dla krakowskiego biura paszportowego były środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa na modernizację tej siedziby. Premier Mateusz Morawiecki przyznał nam na ten cel w tym roku 1,5 mln zł. Natomiast w 2022 roku zrealizowana została część prac, na które przeznaczyliśmy środki w kwocie 1 mln zł również pochodzące z rezerwy ogólnej budżetu państwa -przypomina wicewojewoda Mateusz Małodziński.

W bieżącym roku najwięcej wniosków paszportowych złożonych zostało oprócz Krakowa w Tarnowie (ponad 18 tys.), Nowym Targu i Nowym Sączu (w każdym po ponad 12 tys.) oraz Chrzanowie i Bochni (w każdym po ponad 10 tys.). Na kolejnym miejscu jest w statystykach punkt w Myślenicach, który decyzją wojewody Łukasza Kmity został uruchomiony 30 maja 2022 r.

Załatw sprawę także w sobotę

Aby ułatwić złożenie wniosku paszportowego i odebranie dokumentu, realizujemy także „soboty paszportowe”. W ramach akcji sprawy można załatwić w biurach paszportowych w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie.

W 2023 r. zrealizowano takich inicjatyw 9. Ostatnia miała miejsce w minioną sobotę 7 października. Z tej możliwości skorzystało wtedy prawie 400 osób. Łącznie tylko w ramach „sobót paszportowych” obsłużyliśmy ok. 6,5 tys. klientów.

za: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.