Serce zniewolonej Polski. 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Serce zniewolonej Polski. 84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

2023-09-27 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Wrzesień 1939 r. naznaczony krwawą walką z dwoma agresorami wydawał się owładnięty beznadzieją. Niszczenie polskiego państwa realizowane z uporem przez III Rzeszę i ZSRS postępowało. Ale serce Polski biło mocno w piersi każdego żołnierza. I z tej miłości do Polski wyrosło Polskie Państwo Podziemne.

W 84. rocznicę jego utworzenia w miejscu szczególnym dla krakowian i Małopolan – przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Jana Matejki w Krakowie – odbyły się uroczystości.

W wydarzeniu poświęconym pamięci żołnierzy i cywilów tworzących tajne struktury państwa polskiego podczas II wojny światowej uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Obecni byli także dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał, prezes Małopolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorz Surdy, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz służb mundurowych.

Niestrudzone serce Polski

– Tacy byli Polacy podczas II wojny światowej. Nieustępliwi, nieugięci, niestrudzeni.
Ich siłą była jedność. Zaświadczyli o niej już w pierwszych dniach wojennej zawieruchy, która z całą mocą uderzyła w nich z zachodu i ze wschodu. Wymownym potwierdzeniem tej jedności było utworzenie dokładnie 84 lata temu Służby Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza, ogólnokrajowa organizacja konspiracyjna, która stawiała sobie za cel prowadzenie dalszej walki o utrzymanie niepodległości i całości granic. Do niej dołączały kolejne zrzeszenia konspiracyjne. Z niej wyrosły kształtowane w kolejnych latach tajne struktury państwa podziemnego ze zbrojnym ramieniem w postaci Armii Krajowej. Był to organizm pozwalający naszemu Narodowi utrzymać się przy życiu w warunkach, które obiektywnie na to nie pozwalały. Dziś przywołujemy w naszych myślach wszystkich tych, którzy tworzyli Polskie Państwo Podziemne – mówi wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Pamięć

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego i podniesienia flagi państwowej na maszt. Odczytany został Apel Poległych.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, moment odczytania Apelu jest wyjątkowym wyrazem hołdu wszystkim wiernym synom Ojczyzny, którzy w latach II wojny światowej i powojennego komunistycznego zniewolenia podejmowali cywilną i zbrojną walkę o niepodległą Polskę. Jest to także wezwanie dla wszystkich współczesnych o pamięć.

Oddana została także salwa honorowa, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.

Prawdziwy patriotyzm przejawia się nie w słowach, a w czynach

Podczas uroczystości rocznicowych wicewojewoda Mateusz Małodziński, w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odznaczył pana Mariana Jana Lohmanna. Wyróżnienie – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – nadano w uznaniu wybitnych zasług w działalności patriotycznej, niepodległościowej oraz kombatanckiej.

– Doświadczać trudów wojny i zachować w sercu nadzieję na niepodległą Ojczyznę – szczególnie gdy najeźdźcy brutalnie grabili jej tereny – to heroizm. Taki właśnie odważny akt był Pana udziałem. Prawdziwy patriotyzm przejawia się nie w słowach, a w czynach. Tych nie brakowało na kartach życia, które pisał Pan ręką pewną i niezachwianą. Dzisiejsze odznaczenie jest formą uhonorowania i podziękowania za tę wyjątkową postawę, która z pewnością była przykładem i kształtowała wielu z Pańskiego otoczenia – dodaje wicewojewoda Mateusz Małodziński.

 

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.