Nowotarżanka oszukana metodą „na policjanta” przekazała oszustom 30 000 złotych

Nowotarżanka oszukana metodą „na policjanta” przekazała oszustom 30 000 złotych

2023-09-26 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

82-letnia mieszkanka Nowego Targu uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta i przekazała kurierowi 30 000 złotych. Kobieta była pewna, że pomaga swojej wnuczce, która miała spowodować wypadek drogowy. Apelujemy o rozsądek i ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi.

Przestępcy działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta” nie odpuszczają. W miniony piątek ponownie rozdzwonili się do mieszkańców powiatu nowotarskiego. Niestety, jedna z seniorek uwierzyła oszustom i straciła swoje oszczędności. W piątkowe południe, kobieta odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz policji poinformował seniorkę, że jej wnuczka spowodowała wypadek drogowy, w którym ranna została kobieta w ciąży. Wnuczce groziło więzienie. Jednak można było tego uniknąć. Warunkiem było przekazanie gotówki. Oszust najpierw żądał 80 000 złotych. 82-latka przyznała, że nie posiada takiej kwoty, a jedynie 30 000 złotych. Gotówkę spakowała w kopertę i przekazała ją obcemu mężczyźnie, który przyszedł do jej domu. Dopiero po jakimś czasie zadzwoniła do członka rodziny i opowiedziała o całej sytuacji. Okazało się, że nie było żadnego wypadku, a kobieta została oszukana.


Apelujemy do mieszkańców o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. Pamiętaj, że przez telefon każdy może być policjantem, wnuczkiem, czy pracownikiem banku.

Pamiętaj!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy 

•    Nie informuj o posiadanej gotówce i nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym.
•    Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.
•    Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
•    Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
•    Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile posiadasz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

 

Za: KPP Nowy Targ.