Niewybuch na polu ornym.

Niewybuch na polu ornym.

2023-09-20 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Niewybuch z czasów II wojny światowej został wykopany podczas prac polowych w powiecie tarnowskim. 75 -milimetrowy pocisk artyleryjski zabezpieczyli saperzy z Rzeszowa.

W poniedziałek rano, jeden z mieszkańców w powiecie tarnowskich podczas wykonywania prac polowych wykopał cylindryczny przedmiot przypominający pocisk. Zawiadomił o znalezisko tarnowskich policjantów. Dyżurny wysłał we wskazane miejsce specjalistów z grupy minersko-pirotechnicznej KMP w Tarnowie, celem identyfikacji znaleziska. Policjanci określili znalezisko, jako pocisk artyleryjski kalibru 75 mm pochodzący z czasów II wojny światowej. Z uwagi na fakt odnalezienia niewybuchu z dala od najbliższych zabudowań, nie było konieczności ewakuacji. Powiadomiono saperów Wojska Polskiego z Rzeszowa, których zadaniem jest neutralizacja tego typu zagrożeń. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego miejsce zostało oznaczone oraz dozorowane przez mundurowych. Miejsce zostało przekazane przybyłym żołnierzom, którzy zabrali niewybuch i zneutralizują go w sposób bezpieczny na poligonie wojskowym
Tarnowscy policjanci ponawiają apel o właściwe zachowanie w takich sytuacjach. Przenoszenie niewybuchów może spowodować eksplozję i narazić nas na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. W każdym takim przypadku do naszych obowiązków należy jedynie oznaczyć miejsce odnalezienia niebezpiecznego przedmiotu i powiadomić dyżurnego Policji dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Za: KMP Tarnów