Policja alarmuje – Uważaj kogo wpuszczasz do domu!

Policja alarmuje – Uważaj kogo wpuszczasz do domu!

2023-09-15 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Oszuści nie wahają się wykorzystać wszelkich dostępnych sposobów, żeby osiągnąć swój cel. Kilka dni temu, mieszkanka gminy Grybów, w powiecie nowosądeckim, zaalarmowała policjantów o podejrzanej kobiecie, która przyszła do jej domu, przedstawiła się jako pracownica banku i dopytywała, czy ma „stare” pieniądze, bo wkrótce będzie je trzeba wymienić na „nowe”. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności i ograniczone zaufanie do nieznajomych.

 

12 września br., około godziny 13, dyżurny Komisariatu Policji w Grybowie otrzymał zgłoszenie, że do domu 84-letniej mieszkanki gminy Grybów przyszła kobieta, która podawała się za pracownicę banku i poinformowała, że w niedalekiej przyszłości będzie wymiana pieniędzy na nowe. Wypytywała, czy seniorka ma w domu „stare” pieniądze. Była natarczywa. 84-latka nie uwierzyła kobiecie i wyprosiła ją z domu. O sprawie zostali szybko poinformowani policjanci.

 

W związku z zaistniałą sytuacją apelujemy do mieszkańców Sądecczyzny o zachowanie szczególnej ostrożności i niewpuszczanie do swoich mieszkań, czy domów nieznajomych osób, zwłaszcza gdy jesteśmy sami. Pamiętajmy, że wyobraźnia oszustów nie zna granic, a najczęściej wykorzystują zaufanie i dobre serce ludzi. Pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę, czy coś do jedzenia, oferują sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podają się za np. listonosza, pracownika banku, wodociągów czy zakładu kominiarskiego. Warto podkreślić, że takie osoby są ubrane stosownie do wykonywanego zawodu i w ten sposób wzbudzają zaufanie (np. gdy oszust podaje się za hydraulika, ubrany jest w ubranie robocze, urzędnika – garnitur, garsonkę itp.). Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystują nawet chwilową nieuwagę właściciela, okradając go. 

 

Dlatego w kontaktach z nieznajomymi przede wszystkim kierujmy się ograniczonym zaufaniem. Przed otwarciem drzwi, zapytajmy o cel wizyty. Jeśli mamy wątpliwości, czy odwiedzająca nas osoba jest faktycznie pracownikiem banku, administracji osiedla, urzędu itp., najlepiej od razu zadzwonić do tej firmy/instytucji i potwierdzić wiarygodność osoby lub dać sobie na to więcej czasu i umówić się na inny termin. W sytuacji, gdy nieznajomy staje się natarczywy, natychmiast zaalarmujmy otoczenie, poinformujmy rodzinę i zadzwońmy na numer 112.

 

Za: KMP Nowy Sącz.