Zapalniki z okresu wojny znaleziono w Nowym Targu.

Zapalniki z okresu wojny znaleziono w Nowym Targu.

2023-09-14 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Na terenie leśnym w Nowym Targu znaleziono dwa zapalniki do pocisków artyleryjskich pochodzące z okresu wojny. Do czasu przyjazdu saperów miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez policjantów. Przypominamy o zachowaniu ostrożności w przypadku odnalezienia niewypałów bądź niewybuchów.

 

We wtorek w południe dyżurny nowotarskiej komendy został powiadomiony o znalezieniu niewybuchów na terenie leśnym w Nowym Targu. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci z patrolu interwencyjnego oraz funkcjonariusz z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Policjant przeprowadził rozpoznanie i stwierdził, że to dwa zapalniki do pocisków artyleryjskich pochodzące najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. O zdarzeniu powiadomiono 16. Batalion Powietrznodesantowy z Krakowa. Do czasu przyjazdu saperów, którzy przewieźli je do neutralizacji, miejsce znaleziska zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy.

 

Przypominamy, że w przypadku znalezienia niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania niewybuchów do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W przypadku znalezienia niewybuchu, czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce przed dostępem dla osób postronnych.

 

Źródło: Małopolska Policja.