Kwitnący i szczególnie ważny! Taki będzie „Ogród Krakowianek”

Kwitnący i szczególnie ważny! Taki będzie „Ogród Krakowianek”

2024-02-21 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Rozpoczęły się prace terenowe przy tworzeniu „Ogrodu Krakowianek” na ul. Prądnickiej, a dokładnie – w rejonie Nowego Kleparza. Ta wyjątkowa przestrzeń będzie nie tylko zielonym, kwitnącym zakątkiem, ale i miejscem symbolicznym, które podkreśli ważną rolę kobiet w społeczeństwie.

 

Róże, liliowce, tulipany, powojniki, klony czerwone oraz robinie akacjowe! Kilka tysięcy kwiatów, krzewów, pnączy i cebul oraz 100 drzew zostanie posadzonych w okolicy Nowego Kleparza, by stworzyć „Ogród Krakowianek” (sprawdź lokalizację). To będzie nie tylko zielony zakątek w centrum miasta, ale i ważne miejsce upamiętnienia wydarzenia, jakim było nadanie kobietom w naszym kraju praw wyborczych – 28 listopada 1918 r. Polska jako jeden z pierwszych państw zdecydowała się na nadanie praw wyborczych kobietom.

 

Kobiecym głosem

 

W przestrzeni ogrodu powstanie ścieżka dydaktyczna, która pozwoli na zapoznanie się z historią emancypacji kobiet w Polsce oraz na świecie, a stworzone tam polany będą idealnym miejscem organizacji różnych wydarzeń kulturalnych. Nowa nawierzchnia, ławki, a na głównej osi komunikacyjnej – plac pamięci. To będzie właśnie punkt opatrzony tablicą z symboliczną datą – 28.11.1918 r.

 

Ogród znajduje się w centrum Krakowa, tuż przy pętli autobusowej, dzięki czemu będzie doskonałym miejscem nie tylko dla spacerowiczów, ale również dla oczekujących na swój autobus.

 

Źródło: UM Kraków