Roczna narada kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa małopolskiego.

Roczna narada kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej województwa małopolskiego.

2024-02-07 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Małopolscy strażacy każdego dnia ryzykują zdrowie, wypełniając misję ratowania ludzkiego życia. Do ich zadań należy nie tylko walka z pożarami, ale także z klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Ich działania stanowią ważny element systemu zapewniającego bezpieczeństwo mieszkańców województwa. Dziś strażacy z małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej podsumowali swoją pracę w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W naradzie wziął udział II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. Obecny był także wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.


– Państwowa Straż Pożarna to formacja profesjonalistów. Wasza rola jest nieoceniona. Jesteście formacją, która służy społeczeństwu w najtrudniejszych warunkach, zachowując przy tym zimną krew. Dzisiejsze podsumowanie to doskonała okazja nie tylko do podziękowania za służbę, ale także do rozmowy na temat przyszłych planów
– mówi wicewojewoda Ryszard Śmiałek.

 

O bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski dba łącznie ponad 2,2 tys. strażaków zatrudnionych w komendzie wojewódzkiej oraz w komendach powiatowych. Ich działania wspiera ponad 100 pracowników cywilnych.

Państwowa Straż Pożarna w 2023 roku podjęła prawie 43 tys. interwencji. Należało do nich m.in. ok. 6,1 tys. wyjazdów do pożarów oraz prawie 32,4 tys. wyjazdów do miejscowych zagrożeń. Strażacy wyjeżdżali do zdarzeń średnio co 12 minut 20 sekund, w tym do pożarów co 86 minut 3 sekundy oraz do miejscowych zagrożeń co 16 minut 14 sekund.

– Bardzo dziękuję za Wasze poświęcenie oraz współpracę, dzięki której tworzymy wzorowy wizerunek Państwowej Straży Pożarnej – dodaje wicewojewoda Ryszard Śmiałek.

W 2024 roku planowana jest realizacja polsko-słowackiego projektu pn. „Razem bezpieczniej – integracja polskich i słowackich służb pożarnych i ratowniczych”. W ramach zadań, rozpocznie się budowa transgranicznej sieci łączności radiowej, zostanie zakupiony sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz odbędzie się cykl ćwiczeń z udziałem polskich i słowackich zastępów strażackich. Planowane są również inwestycje poza projektem, w tym zakup 12 pojazdów oraz nowego ekwipunku dla strażaków.

 

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki Kraków