Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne przy ul. Nawojowskiej już otwarte.

Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne przy ul. Nawojowskiej już otwarte.

2024-01-31 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Prezydent Ludomir Handzel dokonał otwarcia nowo wybudowanego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Nowym Sączu. To kolejna forma wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

 

COM przeznaczone jest dla dorosłych mieszkańców Nowego Sącza, osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

 

Jak podkreślał prezydent Ludomir Handzel w trakcie uroczystości otwarcia Centrum polityka społeczna stanowi ważny element w jego obecnej kadencji. 

 

– Z dużym  wzruszeniem zwiedzałem ten obiekt. Mamy tutaj zupełnie inny, można powiedzieć, światowy poziom. W takich warunkach można rehabilitować osoby wymagające takiej formy wsparcia – mówił. 

 

 

Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne  przeznaczone jest dla dorosłych mieszkańców Nowego Sącza, osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

 

– Mowa tutaj szczególnie o osobach z niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnością intelektualną, schorzeniami narządu wzroku, słuchu, mowy lub chorób układu krążenia, osobom niesamodzielnym wymagającym opieki – wyjaśnia prezydent.

 

 

Centrum oferuje wsparcie:

 

 • 24 h na dobę przez siedem dni w tygodniu przez cały rok, w przypadku opieki całodobowej (dostępne 4 miejsca).
 • pięć dni w tygodniu przez osiem godzin dziennie (8 do 16), w przypadku dziennej formy wsparcia, dostępne jest 16 miejsc (przewidziano rotację uczestników wg. potrzeb tj. pobyt czasowy do czasu uzyskania optymalnych efektów leczenia), dodatkowo dla dwóch uczestników dostępny jest jeszcze pobyt dzienny w sobotę i niedzielę.
 • 1 miejsce dostępne w ramach opieki wytchnieniowej.
   

 

Centrum jest w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Uczestnicy mogą korzystać z infrastruktury takiej jak: pokój do kinezyterapii, magnetoterapii, zajęć z rehabilitantem, logopedą, psychologiem itp. Wszystkie zajęcia i terapie będą dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestnika.

 

 

Wyposażenie Centrum:

 

łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, materace rehabilitacyjne, tablicę do ćwiczeń manualnych ręki (z oporem), piłeczki do ćwiczeń i rehabilitacji dłoni, piłki rehabilitacyjne różnej wielkości, tablicę do ćwiczeń manualnych ręki bez oporu, program do nauki mówienia, zestaw do biostymulacji laserowej, zestaw do magnetoterapii wraz z leżanką, wózek inwalidzki, podpórkę rehabilitacyjną ambona, balkonik rehabilitacyjny kroczący trójfunkcyjny, dysk do ćwiczeń balansowych, kabinę (PUR) z pełnym osprzętem, stół do pionizacji, przenośnik taśmowo-rolkowy do transportu pacjenta, matę do masażu stóp, poręcz do nauki chodzenia, wałek ortopedyczny rehabilitacyjny z pianki, półwałek ortopedyczny do rehabilitacji i ćwiczeń, hantle neoprenowe, stół rehabilitacyjny, rotory rehabilitacyjne kończyn górnych i dolnych, przyrząd do ćwiczeń stawu skokowego, drabinkę rehabilitacyjną I gimnastyczną na ścianę.

 

 

Zatrudnieni w COM specjaliści:

 

 •  pracownik socjalny
 •  psycholog/ terapeuta/ logopeda/ pielęgniarka/ratownik medyczny
 •  i inni wg. indywidualnych potrzeb
 •  fizjoterapeuta/rehabilitant
 •  instruktor terapii zajęciowej
 •  11 opiekunów/ asystentów osoby niepełnosprawnej
 •  personel administracji

 

Pobyt w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym jest pobytem czasowym i uzależnionym od sytuacji materialno-bytowej osoby pobytem odpłatnym zgodnie z kryterium dochodowym, ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Nowego Sącza.

 

W jaki sposób skontaktować się z Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym?

 

 •  telefonicznie pod numerem:18 444-36-23 lub 18 444-36-24,
 •  bezpośrednio w siedzibie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego ul. Nawojowska 159 A w Nowym Sączu oraz siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Grunwaldzka 59A, 33-300 Nowy Sącz, Punkt Pierwszego Kontaktu pokój 1.1 (parter).

 

Koszt inwestycji (roboty budowlane z wyposażeniem) 5.146.401.42 zł, w tym:

 • dofinansowanie (środki FS) w kwocie: 3.067.524,64 zł.
 • środki własne Miasta w kwocie: 2.078.876,78 zł

 

Źródło: UM Nowy Sącz