Przebudowa ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki – zmiany w organizacji ruchu.

Przebudowa ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki – zmiany w organizacji ruchu.

2024-01-30 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Trwa przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki. W czwartek, 1 lutego wprowadzony zostanie kolejny etap zmian w organizacji ruchu – zamknięcie odcinka na fragmencie od ul. Małej do Filharmonii.

 

W związku ze zmianą organizacji ruchu dojazd do posesji zlokalizowanych na odcinku od ul. Małej do Fiharmonii nie będzie możliwy. Dostawy do wszystkich lokali odbywać się będą wyłącznie pieszo od ul. Małej lub od ul. Straszewskiego. Wszystkie pojazdy zostawione na tym odcinku zostaną odholowane, w związku z tym ZDMK prosi o przeparkowanie swoich pojazdów do 31 stycznia poza wskazany obszar. Ruch pieszych zostanie utrzymany. W zależności od warunków pogodowych utrzymanie takiej organizacji ruchu planowane jest do końca kwietnia.

 

Planowane prace: demontaż szyn oraz płyt torowych, budowa kanalizacji deszczowej, wykonywanie nowej podbudowy oraz
konstrukcji torowiska.

 

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych oraz braku nieprzewidzianych kolizji z infrastrukturą podziemną, planowane jest udostępnienie ulicy dla ruchu kołowego, sukcesywnie od Filharmonii w stronę ul. Małej.

 

W następnym etapie, zamknięcie dla ruchu kołowego dotyczyć będzie odcinka ul. Zwierzynieckiej – od ulicy Małej do skrzyżowania ulic Retoryka i Powiśle.

 

Zaawansowanie prac (stan na 8 stycznia):

 

Od soboty, 13 stycznia wprowadzony został kolejny etap tymczasowej organizacji ruchu. Zmiana polega na zamknięciu skrzyżowania ulic Królowej Jadwigi, Księcia Józefa i T. Kościuszki.

 

Zamknięty został całkowicie wlot ul. Królowej Jadwigi do ul. T. Kościuszki. Od strony ul. Księcia Józefa pozostał dojazd jedynie dla autobusu dojeżdżającego do tymczasowej pętli autobusowej, znajdującej się naprzeciwko Klasztoru Sióstr Norbertanek oraz dojazd do samego Klasztoru. Dojazd do ul. Św. Bronisławy jest zapewniony od strony Księcia Józefa.

 


W ramach inwestycji zaplanowane są następujące prace: wymiana torowiska, odnowienie chodników oraz kompleksowa modernizacja wszystkich sieci podziemnych. Dodatkowo wyremontowany zostanie mostek nad Rudawą oraz pętla tramwajowa „Salwator”.

 

Głównym celem zadania jest poprawa komfortu jazdy tramwajami. Po zakończeniu prac składy będą jeździły ciszej i nie będą powodowały silnych drgań. Dodatkowo modernizacja pozwoli zwiększyć dostępność tego obszaru i przystosować ulice do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej realizowana jest przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa SA oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA. Realizatorem prac jest firma ZUE SA, z którą została podpisana umowa na kwotę 94 mln zł.

 

Informacje o zmianach w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej na stronach zdmk.krakow.pl.

 

 

Źródło: UM Kraków