Chciał zawieźć uczniów na wycieczkę szkolną pomimo braku odpowiednich uprawnień.

Chciał zawieźć uczniów na wycieczkę szkolną pomimo braku odpowiednich uprawnień.

2024-01-27 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni przeprowadzili kontrolę autokaru, którym na wycieczkę szkolną mieli jechać uczniowie. O ile stan techniczny pojazdu był prawidłowy to już kontrola jego kierowcy wykazała pewne nieprawidłowości. Okazało się, że 59-letni mężczyzna nie posiadał odpowiedniej kategorii prawa jazdy pozwalającej mu prowadzić ten rodzaj pojazdów.

 

W czwartkowy poranek (25 stycznia br.) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni skontrolowali trzy autokary, które docelowo miały przewozić dzieci i młodzież szkolną na wycieczki. O ile podczas dwóch z nich mundurowi nie wykazali nieprawidłowości, to wyjazd grupy jednej ze szkół nieznacznie się opóźnił.
Kiedy tuż po godzinie 8 funkcjonariusze przyjechali na parking II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, oczekiwał na nich autokar, który mieli skontrolować. Kierowca pojazdu był trzeźwy jednak po sprawdzeniu w policyjnej bazie danych mundurowi ustalili, że 59-latek, który przyjechał autokarem i miał przewozić nim uczniów nie ma wymaganych uprawnień do kierowania tym rodzajem pojazdów. Termin ważności tej kategorii uprawnień minął, dlatego w związku zaistniałą sytuacją kierowca nie został dopuszczony do dalszej jazdy. Kontrola stanu technicznego pojazdu, nie budziła zastrzeżeń, dlatego po przyjeździe innego kierowcy – który posiadał odpowiednie uprawnienia – uczniowie wyruszyli w zaplanowaną podróż. Wobec 59-latka z powiatu wielickiego policjanci sporządzili, natomiast wniosek o ukaranie do sądu.

Bocheńscy mundurowi regularnie kontrolują pojazdy oraz kierowców przewożących uczniów wycieczek szkolnych. Każdy organizator wyjazdu może odpowiednio wcześniej w formie telefonicznej lub poprzez stronę Małopolska e-usługi przekazać nam informację o planowanym wyjeździe oraz konieczności kontroli autokaru przez mundurowych. W przypadku zastrzeżeń co do stanu trzeźwości kierowcy lub stanu technicznego takiego pojazdu policję należy powiadomić niezwłocznie.

 

Źródło: KPP Bochnia