Powstaje całodobowe centrum opiekuńczo – mieszkalne w Wieliczce.

Powstaje całodobowe centrum opiekuńczo – mieszkalne w Wieliczce.

2024-01-07 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Długie starania Gminy Wieliczka rozpoczęte jeszcze w 2019 roku pozwolą na realizację prac inwestycyjnych związanych z budową całodobowego Centrum opiekuńczego na granicy Brzegów i Węgrzc Wielkich, w pobliżu Campus Misericordiae, gdzie zlokalizowane są Ośrodek Wsparcia Dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz Punkt Socjalny Caritas w Brzegach – w tzw. strefie usług społecznych.

„Możemy zaprezentować już projekt wykonawczy oraz pozwolenie na budowę Całodobowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego dla osób z niepełnosprawościami, które powstanie w Gminie Wieliczka, w miejscowości  Węgrzce Wielkie. Placówka będzie służyła zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i ich opiekunom.

Celem centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnościami ze znacznym lub umiarkowanym stopniem poprzez zapewnienie pobytu całodobowego i pobytu dziennego.

To oczekiwana i potrzebna inwestycja, która będzie kosztować blisko 6 mln zł. Wieliczka sfinansuje ją w  blisko 60 % ze swojego budżet przy dofinansowaniu dotacji z Funduszu Solidarnościowego” – zaznaczył burmistrz Wieliczka Artur Kozioł.

Placówka powstanie na granicy Węgrzc Wielkich i Brzegów, w sąsiedztwie gminnej strefy usług społecznych, gdzie funkcjonują już m.in. Ośrodek Wsparcia Dziennego dla osób starszych i z niepełnosprawnościami oraz Punkt Logistyczny Caritas, a gdzie w 2016 roku miało miejsce spotkanie z Papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży.


Budynek będzie mieć trzy kondygnacje o łącznej powierzchni użytkowej prawie 900 mkw. Na parterze przewidziano tzw. część dzienną, przeznaczoną dla 20 osób, a na dwóch piętrach – 18 pokoi (dla osób wymagających stałej opieki), jednoosobowych i dwuosobowych, dla 20 osób z niepełnosprawnościami. W otoczeniu ośrodka powstaną m.in.: teren rekreacyjny z ogrodem z altaną, ścieżkami spacerowymi, placem rekreacyjnym i obiektami małej architektury.

Źródło: UM Wieliczka