W firmie Vesuvius uruchomiono ekologiczną instalację odazotowania spalin.

W firmie Vesuvius uruchomiono ekologiczną instalację odazotowania spalin.

2023-12-23 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

W listopadzie tego roku firma Vesuvius Poland Sp. z o.o. zakończyła nowatorski projekt instalacji odazotowania spalin pozwalający na przekształcanie emitowanych tlenków azotu w wodę i cząsteczki azotu naturalnie występującego w powietrzu. To pierwszy tego typu system w Polsce.

 

Jak zaznacza Vesuvius Poland Sp. z o.o., to wyjątkowy w swojej skali projekt ekologicznej instalacji odazotowania spalin. System podłączony jest do 7 niezależnych urządzeń, będąc pierwszą tego typu konstrukcją w Polsce. Instalacja została w całości zaprojektowana, wykonana i uruchomiona przez specjalistów z SBB ENERGY S.A.

 

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, instalacja SCR (Selective Catalytic Reduction – selektywna redukcja katalityczna) efektywnie redukuje emisję tlenków azotu NOx) do atmosfery o ponad 95 proc., a lokalna społeczność oddycha czystszym powietrzem.

– Nasz zakład zyskał najnowocześniejszy system spełniający liczne, surowe normy emisji spalin, co jest szczególnie istotne także z punktu widzenia mieszkańców Skawiny. Cieszę się, że wszelkie wyzwania, jakie napotkaliśmy po drodze do realizacji tego projektu, udało się bez problemu rozwiązać dzięki innowacyjności i nieszablonowym pomysłom inżynierów z SBB ENERGY – mówi Piotr Serwatka, Manufacturing Engineering Project Manager z Vesuvius Poland Sp. z o.o.

 

Każde z 7 urządzeń (pieców)podłączonych do w pełni automatycznej instalacji posiada dedykowane moduły przepływowe, dzięki czemu spaliny są odrębnie monitorowane i odbierane do pakietów katalizatora. Proces odazotowania spalin został zaprojektowany w technologii SCR z wodą amoniakalną jako reagentem. Dzięki bardzo wyszukanemu układowi regulacji, reagent jest dozowany jednorodnym strumieniem w ilości zaledwie pół litra na godzinę, podkreślając niezwykłą precyzję całego procesu.

 

Źródło: UM Skawina