Zrobił zdjęcie karty płatniczej kolegi i płacił z jego konta.

Zrobił zdjęcie karty płatniczej kolegi i płacił z jego konta.

2023-12-15 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Miechowie zatrzymali 29-latka, który przy użyciu zdjęcia karty należącej do pokrzywdzonego dokonał szeregu transakcji płatniczych. Zaangażowanie oraz dokładność miechowskich policjantów doprowadziło do zatrzymania sprawcy już następnego dnia po zawiadomieniu. Nieuczciwemu koledze z pracy grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

12 grudnia br., do Komendy Powiatowej Policji w Miechowie zgłosił się mężczyzna, który zawiadomił, że ktoś, w nieustalony sposób dokonał kilkudziesięciu nieautoryzowanych płatności oraz wypłat gotówki z jego konta bankowego. Transakcje miały być dokonane w okresie od października do grudnia br., w trakcie pobytu mężczyzny w szpitalu. Po złożeniu zawiadomienia pokrzywdzony dokładnie przeanalizował historie transakcji, po czym okazało się, że pierwsza nieautoryzowana transakcja miała miejsce już w czerwcu 2023 roku. Od tego czasu mężczyzna poniósł straty na kwotę ponad 9000 zł.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Miechowie, dzięki dociekliwości i żmudnej pracy wytypowali sprawcę. Już następnego dnia po zawiadomieniu, 29-latek został namierzony w swoim miejscu zamieszkania, gdzie dokonano przeszukania. Mężczyzna nie krył zaskoczenia, kiedy został zatrzymany. W trakcie przesłuchania przyznał, że pracował z pokrzywdzonym w jednej firmie. Około rok temu, w trakcie wykonywania pracy został poproszony o płatność jego kartą za zakup jedzenia, wtedy wykonał zdjęcie karty swoim telefonem.

Gdy znalazł się w trudnej sytuacji finansowej, wykorzystywał zdjęcie karty kolegi, którą podpiął do odpowiedniej aplikacji.  Dokonywał transakcji na terenie powiatu miechowskiego, krakowskiego i jędrzejowskiego. 29-latek przyznał, że jest uzależniony od gier hazardowych, na które przeznaczał większość pieniędzy z karty pokrzywdzonego. Ponadto, rok temu sprawca pożyczył od pokrzywdzonego 1000 zł, których nie oddał. Podejrzany usłyszał już 67 zarzutów dotyczących oszustwa, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 8 oraz oszustwa komputerowego, zagrożonego przestępstwem pozbawienia wolności do lat 5.

Chrońmy dane naszych kart płatniczych, nie udostępniajmy swojej karty innym osobom.

źródło: KPP Miechów.