Zatrucie tlenkiem węgla. Nastolatka trafiła do szpitala

Zatrucie tlenkiem węgla. Nastolatka trafiła do szpitala

2023-12-05 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

 

Wczoraj (4.12.2023) służby ratunkowe interweniowały na terenie jednej z posesji w Brzeszczach, gdzie doszło do zatrucia tlenkiem węgla. 18 – letnia mieszkanka Brzeszcz pod opieką ratowników medycznych trafiła do szpitala.

 

Jak ustalili policjanci do zdarzenia doszło o godzinie 20.30 w jednym z domów jednorodzinnych. 18 – latka zasłabła po wyjściu z łazienki, w której funkcjonował piecyk gazowy. Rodzina natychmiast wezwała pomoc. Nastolatka w stanie przytomnym została przewieziona do szpitala. W mieszkaniu strażacy wykryli przekroczony poziom stężenia tlenku węgla ok. 200 ppm. Po przewietrzeniu pomieszczeń zezwolono domownikom na pobyt w mieszkaniu.
Służby ostrzegają o zagrożeniu i apelują o zainstalowanie czujników tlenku węgla.

 

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są: ból głowy, uczucie zmęczenia, nudności, bardzo złe samopoczucie, podwyższone tętno;  wymioty; trudności z oddychaniem, duszności, zaburzenia orientacji i równowagi; zaburzenia rytmu serca, drgawki, utrata przytomności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, ewakuować osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, wezwać Pogotowie Ratunkowe. Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha – przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową.

Dbając o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich należy sprawdzać drożność wentylacji, a także wyposażyć mieszkanie w czujnik tlenku węgla. Jeśli łazienka wyposażona jest w piecyk gazowy należy zachować czujność ponieważ może dojść do nagromadzenia tlenku węgla podczas kąpieli.

 

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, ludzie go nie wyczuwają, natomiast czujnik wykryje nawet niewielkie jego stężenie i natychmiast zasygnalizuje to alarmem.

 

Źródło: KPP Oświęcim

Więcej informacji znajdziesz na naszych partnerskich portalach (kliknij w logo):