Czcigodny stulatek z Andrychowa.

Czcigodny stulatek z Andrychowa.

2023-11-29 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Pan Stefan urodził się w Choczni. Nie miał łatwej młodości. Podczas okupacji hitlerowskiej został zesłany do Niemiec. Pracował przy budowach w obozie koncentracyjny w Dachau. Był żołnierzem AK oraz służył w wojskach alianckich. Po powrocie do Polski osiadł z żoną Teklą w Choczni. Pani Tekla zajęła się gospodarstwem, a Pan Stefan zatrudnił się do pracy biurowej w WSW. Po sprzedaży domu Państwo Ramza przenieśli się do Andrychowa – 20 lat temu. Będąc na emeryturze senior pomagał znajomym w pracach budowlanych. Udzielał się także w pracach przy budowie Kościoła św. Stanisława BM w Andrychowie. Wspólnie z żoną byli szczęśliwym małżeństwem przez 72 lata. Pani Tekla odeszła w 2021 roku w wieku 96 lat.

Pan Stefan wstaje codziennie ok. 5-6 rano, bo ja mówi „szkoda mu dnia”. Na zakupy, do apteki, do Kościoła chodzi sam. „Dobrze się czuje, czuwa nade mną Matka Boska, do której się modlę. Brakuje mi jednak żony. Była taka wspaniała…”.

Zacnego stulatka odwiedzili dzisiaj Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak wraz z Sekretarz Gminy Grażyną Łobodą. Goście przynieśli prezenty i życzenia od premiera, wojewody i burmistrza, a także wielki kosz z kwiatami oraz upominek. Pan Stefan z pomocą zaprzyjaźnionej siostry zakonnej ugościli przybyłych. Była herbata, ciasto i opowieści o niezwykłym życiu solenizanta.

źródło: UM Andrychów.