Uhonorowanie powstańca styczniowego ppor. Jakuba Śliża.

Uhonorowanie powstańca styczniowego ppor. Jakuba Śliża.

2023-11-28 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

25 listopada 2023 r. odbyło się odsłonięcie odnowionego grobu powstańca styczniowego ppor. Jakuba Śliża.

Uroczystość miała miejsce w Kościele Przemienienia Pańskiego w Żywcu, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego oraz na cmentarzu parafialnym. 

Głównym organizatorem była Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Koordynatorem projektu było Archiwum Kancelarii Cmentarnej Przemienienia Pańskiego w Żywcu. Grób został odnowiony ze środków Instytutu Pamięci Narodowej. Na uroczystości obecna była rodzina ppor. Śliża.

Zmarłego uhonorowali obecnością przedstawiciele władz lokalnych, działacze licznych związków, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Wartę honorową wystawił 133 Batalion Lekkiej Piechoty w Cieszynie. Stawiła się również lokalna młodzież reprezentująca żywieckie szkoły. „[…] Żywczanie kochają wolność, kochają przywiązanie do Ojczyzny, do Polski. Żywczanie cenią ludzi, którzy o Polskę walczyli. Była to wielka demonstracja patriotyzmu ze strony naszych mieszkańców i z nich musimy brać przykład. Mimo różnych czasów, mimo różnych zawirowań nie wolno nam zapominać o takich ludziach […] Polska musi być i musi istnieć…” „[…] to czas, kiedy pochylając się nad mogiłami zastanawiamy się jaką kartę historii życia zapisały poszczególne osoby […] te opowieści o tych ludziach staramy się odtworzyć […] żeby tacy ludzie byli przykładem […]”.

 

źródło/foto: UM Żywiec.