Papieskie muzeum poszukuje pamiątek. Kto może pomóc?

Papieskie muzeum poszukuje pamiątek. Kto może pomóc?

2023-11-27 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach poszukuje pamiątek związanych z otwarciem papieskiego muzeum w 1984 r. oraz z inauguracją działania nowej ekspozycji  w 2014 r. 

Domowe archiwia i rodzinne albumy często kryją skarby, fotografie, okolicznościowe druki, bilety wstępu, pocztówki itp. Mogą stać się one cennymi eksponatami, dzięki którym powstanie wystawa ukazująca historię tego wyjątkowego miejsca, od 40 lat troszczącego się o dziedzictwo św. Jana Pawła II. Instytucja będzie gromadzić także wspomnienia związane z Muzeum.

Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc: 33 823 35 55 lub pisząc: muzeum@domjp2.pl

Wadowickie Muzeum zwraca się z prośbą do każdego, kto w ciągu ostatnich 40 lat odwiedził to miejsce, o przejrzenie domowych archiwów i rodzinnych albumów. Poszukiwane są przede wszystkim fotografie – nie tylko z otwarcia w 1984 i 2014, ale też z wizyt w papieskim domu. Ważne są także okolicznościowe druki z tamtego czasu, np. foldery, pocztówki, ulotki, „cegiełki”, obrazki czy dawne bilety wstępu. Instytucja planuje przygotowanie jubileuszowej wystawy, której częścią staną się odnalezione pamiątki i wspomnienia o papieskim muzeum, jego powstawaniu i o osobach, które je tworzyły.

Ma to związek z dwoma jubileuszami, które placówka świętować będzie w 2024 r.: w 1984 r. utworzono w dawnym mieszkaniu rodziny Wojtyłów pierwsze na świecie muzeum poświęcone historii życia św. Jana Pawła II. Jego misja po przebudowie i zaadaptowaniu całej kamienicy kontynuowana jest w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, którego nową ekspozycję stałą otwarto w 2014 roku.

źródło: UM Wadowice.