Powiat suski – Oszukani w sieci stracili prawie 162 tys. złotych!

Powiat suski – Oszukani w sieci stracili prawie 162 tys. złotych!

2023-11-24 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Dwóch mieszkańców powiatu poprzez działanie oszustów straciło z kont bankowych swoje oszczędności. Wymyślona historia o włamaniu na konto, kosztowała mieszkańca powiatu suskiego 9600 złotych, natomiast fikcyjna licencja i zyski kryptowalut kosztowały pokrzywdzoną ponad 152 tys.

Wczoraj (23.11.br.) w Komendzie Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej, przyjęto dwa zawiadomienia związane z działaniem oszustów. Pierwsze zawiadomienie dotyczyło mieszkańca powiatu suskiego, z którym skontaktował się fałszywy przedstawiciel banku.  Poinformował mężczyznę, że jego konto bankowe, na którym trzyma pieniądze, jest włamanie i by ratować zgromadzone na nim pieniądze, należy wygenerować kody „blik” co spowoduję, że pieniądze zostaną przelane na inne konto. W rzeczywistości pieniądze były bezpieczne na koncie bankowym, ale poprzez wygenerowanie kodów do szybkiej płatności, oszust wypłacił z konta pokrzywdzonego ponad 9 tys. złotych.  

Druga sytuacja, której efektem była utrata pieniędzy z konta, dotyczy mieszkanki powiatu suskiego, z którą również skontaktował się telefonicznie oszust. Poinformował, że na zgromadzonym koncie z kryptowalutami pokrzywdzona posiada dość dużą sumę pieniędzy. Kobieta skojarzyła, iż w przeszłości posiadała konto w kryptowalucie, lecz nie wiedziała, że są tam pieniądze i urosły do takiej kwoty. Uwierzyła w historie oszusta, który w pierwszej kolejności nakazał założenie nowego konta z kryptowalucie. Po założeniu konta instruował o dalszych czynnościach bankowych, które niezbędne będą do wypłaty całości zgromadzonej sumy.  Jedną z nich było przelanie na nowe konto wszystkich zgromadzonych oszczędności na koncie używanym na co dzień. Kolejną rzeczą było uzyskanie koncesji na posiadanie pieniędzy w kryptowalucie co miało kosztować 50 tys. złotych. Z uwagi,  iż  pokrzywdzona nie miała takich pieniędzy zasugerował by wzięła kredyt w swoim banku co też pokrzywdzona uczyniła. Pieniądze z kredytu pokryły niezbędną według oszusta „koncesję” gdzie ponownie pojawiły się kolejne koszty takie jak odsetki od zgromadzonej w kryptowalucie pieniędzy, na które ponownie była potrzebna kwota 50 tys. złotych.  Pokrzywdzona, wierząc w opowieści oszusta i jego instrukcje w efekcie, nie tylko straciła zgromadzone oszczędności, ale też wzięła dwa kredyty w swoim banku, tracąc łącznie ponad 152 tys. złotych. 


Przypominamy, że nie podajemy telefonicznie żadnych danych takich jak login i hasła do bankowości internetowej, kodów „BLIK”, danych dotyczących karty płatniczej, nie instalujemy żadnych aplikacji na ich żądanie. W takich sytuacjach należy zakończyć rozmowę telefoniczną, rozłączyć się i skontaktować się ze swoim bankiem. 

źródło: KPP w Suchej Beskidzkiej.