Sprawca znęcania osadzony w areszcie śledczym. Odpowie również za posiadanie narkotyków.

Sprawca znęcania osadzony w areszcie śledczym. Odpowie również za posiadanie narkotyków.

2023-11-20 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku w areszcie śledczym osadzili 40 – letniego mieszkańca Chełmka. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad rodziną, a także posiadanie narkotyków.

W niedzielę (12.11.2023) przed południem do Komisariatu Policji w Chełmku zgłosiła się 65  – letnia mieszkanka Chełmka, która powiadomiła, że jej 40 – letni syn, stosuje przemoc wobec niej, swojego pełnoletniego brata oraz niepełnosprawnego wujka.  Z jej relacji wynikało, że syn dopuścił się również gróźb karalnych. 
Policjanci niezwłocznie pojechali pod wskazany adres, gdzie zatrzymali 40 – letniego agresora. W jego pokoju znaleźli pojemnik, w którym znajdowało się blisko 30g marihuany. Funkcjonariusze przeprowadzili badanie na zawartość środków odurzających w organizmie zatrzymanego. Tester w ślinie mężczyzny wykazał obecność kokainy i amfetaminy. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.
Na podstawie dowodów zebranych w trakcie postępowania podejrzanemu przedstawiono zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad rodziną oraz stosowania gróźb karalnych. Następnie akta sprawy wraz z wnioskiem o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.
We wtorek (14.11.2023) zatrzymany usłyszał prokuratorskie zarzuty.  Ponadto prokurator mając na względzie ochronę pokrzywdzonych, zwrócił się do oświęcimskiego Sądu Rejonowego z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego aresztu tymczasowego.  40 – latek wprost z Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu został doprowadzony do oświęcimskiego Sądu Rejonowego. Sędzia po zapoznaniu z dowodami,  przychylił się do prokuratorskiego wniosku, wydając postanowienie o trzymiesięcznym  areszcie tymczasowym. W środę rano (15.11.2023)  podejrzany został osadzony w jednym z aresztów śledczych.
Za przestępstwo znęcania grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Za groźby karalne grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności, natomiast za posiadanie narkotyków grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.  
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Policjanci  apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
 

źródło: KP Chełmek