To będzie pierwszy sklep hospicyjny w Małopolsce!

To będzie pierwszy sklep hospicyjny w Małopolsce!

2023-11-05 0 przez MalopolskaInfo24
Podziel się

Beskidzka Fundacja Hospicyjna, która działa na rzecz Hospicjum Domowego Królowej Apostołów prowadzi swoją działalność nieprzerwanie od ponad 14 lat. Opiekuje się chorymi na terenie powiatu wadowickiego oraz innych pobliskich powiatów. W naszej Gminie użyczamy lokal, gdzie wspaniali ludzie z grupą wolontariuszy będą prowadzić pierwszy w Małopolsce sklep hospicyjny.

 

Fundacja posiada swoje oddziały w: Andrychowie, Kętach, Nowym Sączu i Tarnowie. Obecnie zapotrzebowanie na tego typu opiekę z roku na rok rośnie, w powiecie wadowickim mamy pod opieką 20 podopiecznych w hospicjum domowym dla dzieci oraz 100 chorych w hospicjum domowym dla dorosłych. Podstawą przyjęcia chorego jest rozpoznanie nieuleczalnej choroby oraz zakończone leczenie przyczynowe.

Wspieramy hospicjum domowe poprzez opiekę nad chorymi w ciężkim stanie ogólnym, którzy nie kwalifikują się do opieki hospicyjnej refundowanej z NFZ, a takiej pomocy potrzebują. – informuje Beskidzka Fundacja Hospicyjna

Bardzo widoczny jest deficyt związany z dostępnością do stacjonarnych świadczeń paliatywno-hospicyjnych. Aktualne dane Ministra Zdrowia mówią, że społeczeństwo coraz szybciej się starzeje i zapotrzebowanie na tego typu opiekę coraz bardziej będzie rosło. W 2050 roku będzie potrzeba stworzenia ponad 3 400  nowych miejsc w hospicjach stacjonarnych i oddziałach medycyny paliatywnej. Chcemy temu zapobiec i pomóc rodzinom zmagających się z problemem choroby w domu. Dlatego też rozpoczęliśmy działania zmierzające do wybudowania pierwszego w powiecie myślenickim hospicjum stacjonarnego. Będzie to miejsce do którego dostęp będą mieli mieszkańcy powiatu wadowickiego i powiatów ościennych. Szacujemy, że rocznie z naszej pomocy stacjonarnej będzie korzystać 700-750 osób. Będzie to miejsce przepełnione miłością, nadzieją i życiem. Będzie tam tętnić życie. ‘’ – mówi Magdalena Cienkosz Prezes Beskidzkiej Fundacji Hospicyjnej.

 

 

Gmina Wadowice aktywnie włącza się w pomoc użyczając lokalu przy ul. Lwowskiej 18 (naprzeciwko poczty), gdzie wspaniali ludzie: Pani Janina Kamińska wraz z grupą wolontariuszy, będą prowadzić pierwszy w małopolsce sklep hospicyjnyJuż teraz można pomóc poprzez przynoszenie darów: porcelana, szkliwo, rękodzieła, obrazy, szkatułki, biżuteria, dewocjonalia, sprzęty, książki, zabawki, puzzle, gry – którym można nadać drugie życie.

 

Przed nami również wielkie wydarzenie, które co rok gromadzi wokół siebie całą rodzinę hospicyjną. Rodzinę która doświadczyła straty najbliższych. W minionym roku pożegnaliśmy do wieczności prawie 200 zmarłych. Uczestnicząc we Mszy Świętej w Kościele Miłosierdzia Bożego 32-120 Sułkowice -Łęg przy ul. Kościelnej 8, a później sadząc cebulki żonkili -modlimy się za życie wieczne upamiętniając tym samym ich życie doczesne. – mówi Danuta Kowal Prezes Hospicjum Domowego Królowej Apostołów.

 

Zachęcamy wszystkich, którzy mogą włączyć się w budowę hospicjum o wsparcie. Pomóc można poprzez dołączenie do grupy licytacyjnej na Facebooku: Licytacje Hospicjum Wiśniowa #zbudujmyhospicjum, poprzez przekazanie darowizny online: www.fundacjabfh.pl , poprzez organizację kwesty na ślubie, pogrzebie czy uroczystości rodzinnej lub zostanie naszym wolontariuszem. Aktualnie w szkołach, przedszkolach i sklepach do 17 listopada prowadzimy akcję: ,,Paczka dla Maluszka”, której celem jest stworzenie prezentów dla naszych podopiecznych na Mikołajki.

 

źródło: UM Wadowice.